Порошенко: "Старої нормальності" більше не існує. Пазли заходу і сходу Європи мають бути складені знову разом
Україна розраховує на поглиблення співпраці з Європою у межах Енергетичного та Митного союзів, Цифрового єдиного ринку й асоціації з Шенгенською зоною, заявив президент Петро Порошенко.
Президент України Петро Порошенко заявив, що європейські політики мають бути відвертими самі із собою після агресії Росії у 2014–2017 роках, оскільки повернення до "старої нормальності" більше немає. Про це він сказав під час свого виступу на саміті "Східного партнерства" в Брюсселі 24 листопада, повідомляє прес-служба глави держави.
"Кілька років тому ніхто не міг собі уявити, що такі сміливі та амбітні проекти, як Угода про асоціацію та безвізовий режим, стануть реальністю. В Україні ми пам'ятаємо складні перші кроки перед тим, як Європейський союз таки пристав на ці стратегічні ініціативи", – сказав Порошенко.
Він висловив подяку лідерам ЄС "за реалізацію цього історичного досягнення".
"Настав час визначати нові цілі. Наш саміт міг би стати новою точкою відліку в цьому сенсі. Ми маємо "налаштовувати наші вітрила", аби подолати бурхливі води у напрямі до нових можливостей: заохочуючи країни, що мають європейські прагнення та демонструють прогрес на демократичному шляху; вказавши шлях розвитку для кожної країни на основі її прагнень і досягнень", – продовжив український президент.
За словами Порошенка, європейські політики "мають бути відвертими самі перед собою після того, що сталося у 2014–2017 роках, оскільки повернення до "старої нормальності" більше немає".
"Старої нормальності" більше не існує. Пазли заходу і сходу Європи мають бути складені знову разом – і "Східне партнерство" може бути інтегруючою частиною цього. Із вивіреною та змістовною стратегією ми зможемо перетворити регіон у твердиню політичної стабільності, соціальної стійкості та економічного процвітання", – заявив український президент.
Він закликав Європу не розглядати "Східне партнерство" як спосіб запобігти прагненню країн регіону до перспективи членства в ЄС".
"Допоки ЄС є еталоном успіху, країни хотітимуть стати його частиною. Європейський союз має захищати себе від тих, хто кидає йому виклик, а не від тих, хто на нього дивиться з надією та захопленням. Кожна країна "Східного партнерства" бачить таку співпрацю по-своєму. Україна розраховує, насамперед, на так звані чотири союзи – Енергетичний союз, Цифровий єдиний ринок, Митний союз та асоціацію з Шенгенською зоною. Ми хочемо більше Європи в Україні", – сказав Порошенко.
Президент України додав, що українці заслуговують цієї мети. "Ніхто не сплачує більшу ціну, ніж Україна. Тож давайте дивитися у майбутнє сміливо, без остраху. Давайте будувати наше партнерство на основі розумної диференціації, а не жорсткої однаковості, спільних цінностей, а не короткозорої технократії, сміливих амбіцій, а не незграбних виправдань", – резюмував Порошенко.
Сьогодні в Брюсселі проходить саміт "Східного партнерства". Глави держав і урядів країн – членів ЄС обговорюють із представниками України, Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану і Білорусі подальшу співпрацю. Україну на саміті представляє Порошенко.
"Східне партнерство" – проект Євросоюзу, основною заявленою метою якого є розвиток інтеграційних зв'язків ЄС із шістьма країнами колишнього СРСР: Україною, Молдовою, Грузією, Азербайджаном, Вірменією і Білоруссю.
Саміт "Східного партнерства" проходить раз на два роки. Європейський парламент 15 листопада підтримав поглиблення європейської інтеграції України, Грузії і Молдови у форматі "Східне партнерство плюс".
16 вересня 2014 року Угоду про асоціацію України з Європейським союзом синхронно затвердили Верховна Рада і Європарламент. 1 вересня 2017 року Угода про асоціацію набула чинності в повному обсязі. У червні цього року ЄС скасував візовий режим з Україною.