Портников: Російська православна церква завжди вибирала шлях підміни Бога правителем і службу дияволу, владі
Після появи незалежної України РПЦ мала ініціювати створення помісної української церкви, проте піддалася на диявольську спокусу, намагаючись перешкодити цьому процесу, вважає політичний оглядач Віталій Портников.
Україні на початку XXI століття доводиться вирішувати проблеми, які інші європейські народи вирішили на початку XIX століття. Таку думку 14 липня висловив політичний оглядач Віталій Портников в ефірі телеканала Espreso.TV.
"Незалежні православні церкви в багатьох країнах Європи з'явилися десь від початку XIX до початку XX століття. Їх же раніше теж не було. Коли не було незалежної Румунії, не було румунської церкви. Не було незалежної Болгарії, не було незалежної церкви. Коли не було навіть незалежної Греції, цими територіями керували з Константинополя, а не з Афін, як зараз. І таких прикладів багато", розповів він.
Портников зазначив, що незалежна Україна з'явилася у 1991 році, і було б логічно, якби Російська православна церква сама стала ініціатором створення помісної православної церкви в Україні, щоб бути з нею у спільній молитві та злагоді.
"Але РПЦ обрала інший шлях. Шлях, який вона завжди обирала у своїй історії, – підміну бога правителем. Службу не Богу, а дияволу, владі. Це, на жаль, часто відбувається не з вибором російської церкви, я не хотів би звинувачувати російську церкву як таку, її прихожан, але російських церковників. Дуже часто вони потрапляють у таку диявольську спокусу. І що нам робити? Нам доводиться застосовувати нестандартні кроки, щоб виправити помилки наших сусідів, які є по суті історичними помилками", – підкреслив він.
Журналіст додав, що виправлення цих помилок принесе користь не тільки українському народу і вірянам, а й росіянам.
"Ми позбавимо їх від диявольської спокуси вирішувати щось за ближнього", – підсумував Портников.
У червні 2016 року Верховна Рада звернулася до вселенського патріарха Варфоломія з проханням видати указ про автокефалію православної церкви в Україні.
17 квітня 2018 року президент України Петро Порошенко на нараді з керівництвом парламентських фракцій розповів, що 9 квітня у Стамбулі провів багатогодинну зустріч із Варфоломієм і членами Синоду.
"Я можу вам оголосити приємну новину, що на сьогодні Україна як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної церкви", – підкреслив глава держави, додавши, що не може поки розкривати подробиць переговорів.
Після цього УПЦ КП та УАПЦ закликали УПЦ МП підтримати зусилля щодо створення єдиної української церкви.
Заступник голови відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП Миколай Данилевич у відповідь заявив, що ініціатива завершиться "великим пшиком".