"Порушник норм етики і моралі". 40 українських науковців, зокрема академіки НАН, виступили проти призначення Шкарлета в.о. міністра освіти
Звернення адресовано президенту Володимирові Зеленському, прем'єр-міністру Денисові Шмигалю та голові Служби безпеки України Іванові Баканову.
У заяві йдеться, що Шкарлета "доказово визначено плагіатором", порушником норм академічної чесноти, що в науковому світі визнають тяжким злочином і це тягне за собою щонайменше морально-етичну, а також іншу відповідальність, передбачену законами України.
Науковці зазначили, що призначення Шкарлета всупереч позиції профільного комітету Верховної Ради викликало хвилю обурення в наукових та освітніх колах.
"Згадане вище призначення, яке, як це не дивно, без сорому перед тисячами сумлінних науковців і викладачів виправдав сам прем'єр-міністр, неможливо не тільки прийняти, а треба категорично засудити, бо мова йде про виховання майбутніх поколінь України, розвиток наукового забезпечення її економіки і культури", – ідеться в заяві.
Науковці закликали керівництво держави припинити спроби призначення Шкарлета міністром, оскільки "порушник норм етики і моралі таких посад обіймати не може".
Окремо підписанти засудили інцидент зі старшим науковим співробітником Інституту фізики НАН України, кандидатом фізико-математичних наук Антоном Сененком. 26 червня до нього на роботу приходив співробітник СБУ через акцію проти призначення Шкарлета. За словами науковця, у нього розпитували, хто організував акцію, хто на ній був присутнім і чи не платили їм грошей за участь. Науковці заявили, що глибоко стурбовані й обурені цим випадком. Підписанти вважають, що співробітник СБУ прямо порушив конституційне право на свободу думки і слова.
Лист підписали 40 науковців та викладачів, зокрема академіки Національної академії наук України Вадим Локтєв, Ярослав Яцків, Сергій Комісаренко, Олександр Бакай, Микола Харченко, Юрій Слюсаренко, Петро Мележик, Анатолій Білоус.
Сененко розповів у Facebook, що був шокований такою підтримкою.
"Я настільки приємно ошелешений, що ступінь моєї вдячності за сам факт відчуття підтримки титанів, на яких і я в тому числі спираюся у своїх дослідженнях, важко висловити словами. Можу лише сказати, що такі речі лише мотивують ще наполегливіше працювати на ниві української науки, стійко тримати позиції і перемагати", – написав він.
47-річний Шкарлет – доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки й техніки України. Із травня 2010 року – ректор Чернігівського національного технологічного університету.
2010 року Шкарлет став депутатом Чернігівської обласної ради від Партії регіонів. Тоді в інтерв'ю місцевій телекомпанії "Свобода" він говорив, що підтримує Віктора Януковича. 2015 року знову намагався потрапити до Чернігівської облради, цього разу – від Блоку Петра Порошенка, але безуспішно.
25 червня 2020 року Кабінет Міністрів призначив Шкарлета заступником міністра та в.о. міністра освіти. До цього комітет Верховної Ради України з питань освіти не рекомендував парламенту голосувати за Шкарлета.
Ексміністерка освіти Ганна Новосад звинуватила в.о. міністра у плагіаті щонайменше трьох наукових робіт.
У червні в Києві відбулося кілька акцій протесту проти цього призначення, остання відбулася 30 червня біля будівлі Кабінету Міністрів.
Прем'єр-міністр Шмигаль заявив, що у Шкарлета є три місяці, щоб виявити себе на посаді в.о. міністра.