Посол Польщі заявив про прогрес в українсько-польському історичному діалозі
Є радикальні сили, мета яких – посварити Україну і Польщу, однак політичні еліти Польщі та України розуміють, що майбутнє – це спільна Європа та інтеграція України у європейські структури, заявив посол Польщі в Україні Ян Пєкло.
Посол Польщі в Україні Ян Пєкло вважає, що прогрес в українсько-польському історичному діалозі є, незважаючи на спроби посварити народи. Про це він заявив у коментарі агентству "Укрінформ".
"Так, прогрес є. Той, хто говорить, що поступу немає, не розуміє, що він є, і що діалог іде постійно. Є комісія істориків, співпраця між інститутами національної пам'яті Польщі та України, є відкриття українських архівів у Хмельницькому, в Одесі. Для польських істориків це найкраще, що може бути, тому що ми там знаходимо шокуючі документи", – зазначив Пєкло.
Він підкреслив, що є радикальні сили з обох боків, мета яких – посварити Україну і Польщу.
"Але політичні еліти Польщі та України розуміють, що наше майбутнє – це спільна Європа та інтеграція України з європейськими структурами. Це також питання нашої спільної безпеки", – додав посол.
У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка мала покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.
26 квітня 2017 року стало відомо, що на кладовищі села Грушовичи поблизу Перемишля розібрали надгробний пам'ятник воїнам УПА. У МЗС України назвали дії щодо руйнування пам'ятника "демонстративними і провокаційними". Український інститут нацпам'яті в травні 2017 року повідомляв, що протягом трьох років у Польщі було зруйновано або пошкоджено 15 українських пам'яток.
Улітку 2017 року українська сторона відмовила польській у пошуку та ексгумації похованих на території України поляків.
13 грудня 2017 року президент Польщі Анджей Дуда і президент України Петро Порошенко зустрілися в Харкові. Лідери дійшли висновку, що історичні питання не повинні впливати на стратегічне партнерство України та Польщі, заявив Порошенко.
Дуда після зустрічі розповів, що президенти домовилися "не робити кроків у межах чергових увічнень, які не ґрунтуються на науково перевірених доказах". Він також говорив, що увічнювати потрібно "конкретних людей, які загинули".
26 травня 2018 року фахівці Інституту національної пам'яті Польщі завершили розкопки на місці пам'ятника в Грушовичах. У Бюро пошуків та ідентифікації ІНП країни заявили, що на місці було виявлено цивільні одиночні поховання 16 людей – чоловіків, жінок і дітей, які, найімовірніше, не належать воїнам УПА.
Зі свого боку, секретар української Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета заявив, що, за попередніми висновками групи українських експертів, які брали участь в розкопках, там було поховано не менше ніж три воїни УПА. Він підкреслив, що пам'ятник потрібно відновити.