"Треба кілька годин відходити". Малюська без попередження відвідав харківську колонію, у якій стався бунт ув'язнених
За словами міністра юстиції України Дениса Малюськи, харківська колонія №25 – флагман "червоних" в'язниць країни і її "періодично лихоманить". Він поспілкувався з ув'язненими, які скаржилися на тортури.
Олексіївську виправну колонію №25 у Харкові, де в січні стався бунт ув'язнених, міністр юстиції України Денис Малюська назвав у Facebook флагманом "червоних" в'язниць країни.
"Після побаченого треба кілька годин відходити... "Камери", яким позаздрять санаторії; зимовий сад із штучною водоймою з рибками та черепашками; свині, яким під час "години сну" вмикають класичну музику, дисциплінарний ізолятор як казковий будиночок і багато чого іншого. Дохід виробничих потужностей при установі – близько 15 млн грн на рік. Установа – ласий шматок для багатьох, і її періодично лихоманить", – написав Малюська 9 березня, після того як без попередження приїхав у виправний заклад.
За його словами, справа про тортури з боку адміністрації, на які скаржилися ув'язнені, – на контролі Мін'юсту.
"Усі ключові фігуранти звільнені, триває кримінальне провадження. Із потерпілими поспілкувався", – розповів він.
Міністр висловив думку, що в колоніях і СІЗО вже пристосувалися до його раптових візитів.
"Як на мене – це непогано. Моя головна мета не карати, а забезпечити якісне виконання системою своїх функцій. Якщо для цього треба тримати їх у тонусі своїми візитами, так і робитиму", – резюмував він.
19 січня Малюська відвідав Лук'янівське СІЗО Києва, 26 січня відзвітував про візит у СІЗО Одеси, 2 лютого повідомив про перевірку в колонії №70 і виправному центрі №108, які розташовані в Бердичеві Житомирської області. 9 лютого Малюська перевірив заклад №12 в Івано-Франківську, 23 лютого – ізолятор і дві колонії у Вінниці.
8 січня в Олексіївській виправній колонії №25 Харкова була спроба бунту. За даними адміністрації колонії, група засуджених планувала дестабілізувати обстановку в установі, зокрема з допомогою криміналітету "з волі" і "окремих зв'язаних із криміналітетом так званих громадських та правозахисних організацій". До окремих ув'язнених застосували силу.
В Офісі омбудсмена зазначили, що кийки та кайданки застосували до 22 засуджених. Вони поскаржилися на неправомірне застосування сили і спеціальних засобів, приниження честі та гідності, тиск із боку адміністрації установи. 10 січня відкрили кримінальне провадження за фактом завдання засудженим ВК-25 тілесних ушкоджень.
За словами правозахисників, у колонії регулярно знущалися і катували в'язнів: їх били, били струмом, морили голодом, ґвалтували. Правозахисники стверджують, що в такий спосіб з ув'язнених вимагали гроші, змушували бути добровільними помічниками адміністрації.
3 березня стало відомо, що начальник Олексіївської колонії №25 звільнився.