"Потрібно змінювати КПК". Венедіктова розповіла, чому в Україні не садять топчиновників
Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова вважає, що відповідати за те, що не саджають за корупцію, мають Національне антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Вищий антикорупційний суд.
Щоб притягнути до відповідальності топчиновників, які порушували законодавство, потрібно внести зміни у Кримінальний процесуальний кодекс. Таку думку в інтерв'ю "Українським новинам", яке вийшло 8 червня, висловила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.
"Потрібно змінювати КПК. Процес посадок сьогодні має такий вигляд: досудове розслідування – від кількох місяців до кількох років; [потім] судовий розгляд – по суті у важливих справах (наприклад, економічного характеру) зазвичай від року до трьох і навіть більше. Порушення процедур КПК – це правове свавілля, якому я як генеральна прокурорка маю всіляко перешкоджати. Тому потрібно ухвалити КПК, який відповідатиме і здоровому глузду, і верховенству права", – вважає Венедіктова.
На її думку, відповідати за те, що не саджають за корупцію, мають Національне антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Вищий антикорупційний суд.
"Якщо відкрити сайт Офісу генпрокурора і подивитися, то можна побачити, що прокурори посадки забезпечують. Лише за напрямом організованої злочинності за березень – травень 391 справу передано до суду, 101 людині обрано запобіжний захід – тримання під вартою, [ухвалено] 24 вироки, сім із яких набули законної чинності, реальні строки покарання [дістали] 29 осіб. Але суспільство не цікавлять ці посадки. Суспільство цікавлять зовсім інші посадки – топкорупціонерів, топчиновників. До кого питання з топкорупціонерами, коли в нас є замкнене коло: НАБУ, САП і ВАКС?" – сказала Венедіктова.
Вона вважає, що питання щодо відсутності вироків потрібно адресувати і прокурорам, і суддям.
"Усім. Прокурорам і суддям. Я зокрема не знімаю із себе відповідальності", – сказала керівниця відомства.
Під час виборчої кампанії одним із гасел президента Володимира Зеленського було: "Весна прийде – саджати будемо". Відсутність прогресу в розслідуванні гучних корупційних злочинів стала однією з підстав для критики чинного глави держави.
Сам він заявляє, що правоохоронці недостатньо ефективно борються з корупцією.
"Я хотів би зробити нашим правоохоронним органам два подарунки. Перший – це календар, він має нагадати вам, що надворі вже весна..." – казав Зеленський у парламенті в березні.