Правозахисник Борис Захаров: Маємо практику викрадення людей, замасковану під "примусове повернення"
Рішення про депортацію з України громадян Грузії "явно прийняте нагорі і має політичний мотив", уважає керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров.
Під час депортації з України громадян Грузії було порушено процедуру, яка прописана в "Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства". Про це заявив у Facebook керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров.
"Але й сама інструкція не відповідає законодавству, міжнародним угодам України і Конституції і має бути негайно змінена. Супровід не може бути насильницьким, інакше порушується право на свободу та особисту недоторканність, на справедливий суд тощо", – написав він.
За словами правозахисника, "можна скільки завгодно заявляти, що все було в межах закону, але який сенс на чорне говорити біле".
"Були порушені, як мінімум, ст. 29 Конституції України (кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. – "ГОРДОН"), ст. 5 Європейської конвенції з прав людини (право на свободу та особисту недоторканність. – "ГОРДОН"), а також дії правоохоронців мали ознаки злочину, передбаченого ст. 146 "незаконне позбавлення волі або викрадення людини" (думаю, ч. 3 – чим СБУ, ДМСУ, ДПСУ (Служба безпеки України, Державна міграційна служба, Державна прикордонна служба. – "ГОРДОН") і Нацгвардія не організована група?)" – заявив Захаров.
Він зазначив, що "абсолютно аналогічні злочини були скоєні проти Амінат Бабаєвої 12 вересня 2016 року і Володимира Єгорова 5 липня 2017 року.
"Тобто ми маємо практику викрадення людей, замасковану під "примусове повернення", – уважає правозахисник.
На його думку, "рішення явно прийняте нагорі і має політичний мотив".
Захаров також звернув увагу на "закони моралі і кодекс честі".
"Я такого сорому за свою державу не відчував із часів Януковича (екс-президент України Віктор Янукович. – "ГОРДОН"). Грузинські добровольці пліч-о-пліч з нашими врятували країну в перші місяці війни за незалежність, ризикували життям, їх друзі загинули. І так до них ставитися?! Це просто ганьба", – заявив він.
Водночас правозахисник наголосив, що не є прихильником колишнього президента Грузії, лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі, чиїми знайомими були депортовані.
"Уважаю більшість його дій шкідливими і маргінальними. До того ж, не люблю розганяти "зраду", хоча і постійно стикаюся з порушеннями прав людини, але це в основному системні рудименти радянських практик або "ефект виконавця", – написав він.
Наприкінці жовтня з України до Грузії вислали трьох громадян Грузії (колишнього охоронця Саакашвілі Георгія Рубашвілі, колишнього водія Михайла Абзіанідзе і підполковника грузинської армії у відставці Давида Макішвілі). Саакашвілі заявляв, що це було зроблено "за особистим розпорядженням Порошенка".
17 листопада у Києві затримали чотирьох громадян Грузії – колишнього бійця АТО Вано Надірадзе, оператора Тамаза Шавшишвілі, інструктора Нацгвардії Мамуку Абашидзе і колишнього охоронця Саакашвілі Зураба Цинцадзе. Того ж дня у СБУ заявили, що "примусово повернули на батьківщину" вісьмох грузинів, діяльність яких "суперечила інтересам національної безпеки України". Соратники Саакашвілі припускали, що затриманих доправлять до Грузії на літаку Нацгвардії, але 19 листопада вони прибули на поромі до порту грузинського міста Поті. За словами Шавшишвілі, їх били.