Представник Зеленського в парламенті заявив, що Рада порушила домовленості, не підтримавши змін до Виборчого кодексу
Представник президента України Володимира Зеленського в парламенті Руслан Стефанчук заявив, що представники парламентських фракцій і Зеленський домовилися про зниження прохідного бар'єру до 3% для партій на виборах у Раду і скасування мажоритарної системи, однак депутати, не внісши до порядку денного сесії відповідних законопроектів, порушили домовленості.
Верховна Рада, не підтримавши внесення до порядку денного сесії законопроектів про зміни до виборчого законодавства і закону про публічні закупівлі, порушила домовленості, досягнуті між лідерами фракцій і президентом Володимиром Зеленським. Про це заявив представник глави держави в парламенті Руслан Стефанчук 22 травня, пише прес-служба президента.
"Президент Володимир Зеленський чітко заявив у своїй програмі, що він за відкриті списки, за новий Виборчий кодекс. За результатами вчорашніх домовленостей було запропоновано конструктивне рішення – це зниження прохідного бар'єру до 3%, а також виключення мажоритарної системи виборів. Рада не підтримала попри те, що мала домовленості з президентом", – сказав Стефанчук.
Він зазначив, що це не найкраще з можливих рішень, але ухвалити новий виборчий кодекс поки "нереально".
"Закриті списки – це не те, про що ми мріємо. Але це точно краще, ніж та система з "гречкосіями-мажоритарниками", що є. Тому ми погодилися на цей варіант. Але ви побачили, як виконуються домовленості", – сказав він.
Стефанчук заявив, що на обговорення у новій Верховній Раді виноситимуть питання про вибори за відкритими списками. За його словами, від парламенту залежить, проводитимуть вибори за новою чи наявною системою.
"Якщо Верховна Рада не змінить виборчого законодавства, у нас немає іншого варіанта, тому що президент наділений тільки правом законодавчої ініціативи, а не ухвалення законів", – підкреслив Стефанчук.
Водночас, за його словами, кризи у відносинах президента з Верховною Радою немає, але є "низький рівень довіри" до Ради.
21 травня президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня. За словами президента, юридичною підставою для розпуску нинішнього складу Ради є відсутність із 2016 року коаліції.
Зеленський також звернувся до голови Верховної Ради Андрія Парубія з пропозицією скликати 22 травня позачергове пленарне засідання парламенту. Президент просив спікера внести до порядку денного питання про ухвалення змін до законів "Про вибори народних депутатів України" та "Про публічні закупівлі".
Президент пропонував скасувати мажоритарну систему і знизити прохідний бар'єр у Раду до 3%.
На засіданні парламенту 22 травня депутати не внесли до порядку денного сесії законопроекти Зеленського про зміни до виборчого законодавства і про зміну системи держзакупівель під час виборів.