Рада схвалила заборону російських сайтів. Разумков заявив, що це не компетенція парламенту
Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков підкреслив, що санкції проти російських сайтів і соціальних мереж вводять у дію указом президента на підставі рішення РНБО. Утім парламент ухвалив постанову про підтримку санкцій проти "ВКонтакте", "Одноклассники", "Яндекса" та інших російських ресурсів.
Верховна Рада України ввечері 13 травня провела позачергове засідання, на якому розглянула одне питання – проєкт постанови "Про затвердження пропозицій про продовження строку застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".
Як повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН", за документ, поданий фракціями "Голос" і "Європейська солідарність", проголосували 248 народних депутатів.
В ухваленій постанові йдеться, що Рада "схвалює і вносить на розгляд Ради національної безпеки і оборони пропозицію про продовження строку застосування" санкцій проти російських сайтів, а також рекомендує РНБО затвердити це рішення.
Водночас на момент проведення засідання Ради РНБО вже підготувала проєкт указу президента про продовження санкцій. Окрім того, згідно із законом "Про санкції", рішення про введення обмежувальних заходів вводять у дію указом президента на підставі рішення РНБО – Верховна Рада в цьому процесі участі не бере.
"Питання, яке виносять, з усією повагою до колег, я не зовсім розумію... 17 членів Ради нацбезпеки і оборони ухвалили рішення про санкції. Наразі це рішення чекає указу президента. Це не зона відповідальності і не компетенція Верховної Ради", – зазначив спікер Верховної Ради Дмитро Разумков.
Доступ до деяких російських і сепаратистських ресурсів обмежено із травня 2017 року на строк від одного до трьох років згідно з указом президента №133/2017, яким тодішній глава держави Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО про санкції проти російських і українських фізичних осіб та компаній.
У санкційний список, серед інших, потрапили соціальні мережі "ВКонтакте" й "Одноклассники", а також сервіси Mail.Ru і "Яндекс", сайти російських антивірусних компаній "Лаборатория Касперского" і "Доктор Веб". 17 травня указ було опубліковано в "Урядовому кур'єрі", він офіційно набув чинності. У 2018-му та 2019 році в документ вносили зміни (укази №176/2018 і №82/2019).
На сайті президента було зареєстровано петицію із проханням скасувати санкції щодо російських соцмереж, однак Порошенко відмовився її задовольнити. У відповіді на петицію він підкреслив, що "ВКонтакте" і Mail.Ru "широко використовувалися російськими спецслужбами для просування російської пропаганди і проведення спеціальних інформаційних операцій проти України та її громадян".
Про те, що санкції щодо російських та сепаратистських сайтів мають діяти, у липні – серпні 2019 року заявляли і представники команди чинного президента України Володимира Зеленського. Екссекретар РНБО Олександр Данилюк 22 липня повідомив, що санкції залишаться чинними до закінчення строку дії або законного скасування. 5 серпня тодішній радник президента, а нині міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що знімати блокування з російських соціальних мереж "Одноклассники" і "ВКонтакте" недоцільно.