Рада суддів назвала неприпустимим відкриття провадження проти судді, який закрив справу Кернеса
Сьогодні Рада суддів зібралася на екстрене засідання, щоб обговорити заяву Генпрокуратури про необхідність притягнути до відповідальності суддю Київського районного суду Полтави Андрія Антонова, який закрив кримінальну справу проти мера Харкова Геннадія Кернеса.
На екстреному засіданні Ради суддів у понеділок, 13 серпня, обговорювали ситуацію навколо судді Київського районного суду Полтави Андрія Антонова. Трансляцію засідання вела в YouTube прес-служба Ради суддів України.
"Рада суддів вирішила відзначити неприпустимість публічних висловлювань посадових осіб органів державної влади і правоохоронних органів щодо необхідності притягнення судді до кримінальної відповідальності за ухвалене рішення до надання правової оцінки судовому рішенню апеляційною інстанцією, а діям судді – Вищою радою правосуддя", – заявив глава ради Олег Ткачук.
Втручання у діяльність органів судової влади, а також публічні висловлювання з боку чиновників про необхідність притягнення суддів до відповідальності неприпустимі, зазначив він.
Голова комітету з питань незалежності, суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Андрій Жук заявив, що прокурори не мають права публічно висловлювати сумніви в правосудності судових рішень поза межами процедури оскарження.
"Тому ми вважаємо, що Раді суддів потрібно відреагувати на таку ситуацію, враховуючи, що вона не поодинока. Останнім часом вона все більше і більше починає повторюватися", – сказав суддя.
Заява Генпрокуратури про претензії до судді тепер вплине і на апеляційну інстанцію, додав суддя Ленінського райсуду Дніпра Дмитро Мовчан.
"Ця справу по апеляції, безумовно, потрапить в апеляційний суд. І колега, який прийме це провадження, відразу буде розуміти, що якщо він погодиться із суддею першої інстанції, то він автоматично отримає кримінальне переслідування. Якщо не погодиться з позицією суду першої інстанції, то відразу буде інформаційний сплеск, що судді злякалися прокуратури, кримінального тиску й ухвалили таке рішення", – підкреслив він.
Суддя Господарського суду Харківської області Тетяна Суярко назвала ситуацію цькуванням.
"Давайте називати речі своїми іменами. Коли постановляють будь-яке рішення, а потім відразу на суддю відкривають кримінальне провадження за ст. 375-ю, а потім – спецперевірка НАЗК, то це називається не інакше як цькуванням, – заявила Суярко.
10 серпня 2018 року суддя Андрій Антонов закрив справу проти Кернеса "у зв'язку з відмовою сторони обвинувачення підтримувати обвинувачення у справі". У рішенні зазначено, що прокурори блокували судові дебати, не будучи на них. Заступник генпрокурора України Анжела Стрижевська заявила, що вони в цей час хворіли.
За версією прокуратури, Кернес і двоє його охоронців у березні 2014 року викрали і побили учасників Євромайдану Сергія Ряполова і Олександра Кутяніна. Мер Харкова заявляв, що вважає справу проти себе сфабрикованою. Він стверджував, що зможе довести свою невинність. Київський райсуд Полтави розглядав справу понад три роки.
Антонов говорив, що неодноразово просив Генпрокуратуру забезпечити явку когось із 19 прокурорів, які в різний час займалися справою Кернеса, але відповіді не було.
ГПУ має намір оскаржити рішення суду про закриття справи. За словами заступника генпрокурора Анжели Стрижевської, вирішують питання про відкриття кримінального провадження проти Антонова. У Національному агентстві з питань запобігання корупції заявили, що перевірять декларації судді за 2015-й, 2016-й і 2017 роки.