Металурги просять уряд запровадити дворічний мораторій на підвищення тарифів "Укрзалізниці"

УМП заявило про потребу мораторію на підвищення вантажних залізничних тарифів
Фото: depositphotos.com

Підвищення тарифу на вантажні перевезення на 37%, яке пропонує "Укрзалізниця", матиме катастрофічні наслідки для економіки й призведе до зупинення підприємств і скорочення обсягів валютного виторгу. Про це йдеться в листі об'єднання "Укрметалургпром" (УМП), повідомило "РБК-Україна".

Автори листа заявили, що уряд має запровадити дворічний мораторій на підвищення тарифів "Укрзалізниці" й провести аудит у держкомпанії з метою запобігання неконтрольованим витратам.

"За наявною інформацією, 28 листопада 2024 року відбулася зустріч Олексія Кулеби з керівництвом "Укрзалізниці", де було прийнято рішення підготувати проєкт наказу щодо проведення індексації вантажних залізничних тарифів із підвищенням останніх на 37%. Це рішення викликало дуже велике занепокоєння в гірників і металургів України, які категорично виступають проти подібного кроку. Виглядає дуже дивно, що Міністерство розвитку громад та територій України проводить такі кулуарні обговорення з УЗ без участі бізнес-спільноти. Адже наслідки для економіки України будуть катастрофічними із зупинкою стратегічних підприємств і суттєвим скороченням валютної виручки", – зазначено в листі.

В Україні залізничний транспорт забезпечує майже 82% вантажних і 36% пасажирських перевезень, наголосило УМП.

"Розуміючи своє монопольне становище в питанні вантажоперевезення, "Укрзалізниця" весь час свого існування намагається вирішувати власні фінансові проблеми за рахунок вантажовідправників. Українська промислова бізнес-спільнота вже відчула значний фінансовий тиск після серії підвищень вантажних тарифів у 2021-му та 2022 роках, які призвели до рекордного збільшення витрат на залізничні перевезення", – ідеться в тексті звернення.

В об'єднанні наголосили, що підвищення тарифів не дасть можливості розв'язати проблеми УЗ, якщо не реформують структури компанії й не залучать внутрішніх ресурсів, тому що, на думку авторів листа, витрати "Укрзалізниці" зростають швидше за доходи й потребують термінового перегляду.

"Через постійне необґрунтоване підвищення тарифів на вантажоперевезення значна кількість вітчизняних галузей поступово відмовляється від послуг УЗ, віддаючи перевагу альтернативним способам транспортування, а в гіршому випадку – суттєво скорочує виробництво чи зупиняється. А УЗ, замість утримання вантажів на залізниці й збільшення вантажної бази, безконтрольно й стрімко розширює свою базу витрат і не зацікавлена в додаткових доходах. Адже з вересня 2023 року УЗ не продала жодного лота металобрухту – хоча реалізація металобрухту дає мільярди гривень додаткових доходів. Недалекоглядна тарифна політика "Укрзалізниці" критично позначиться на всій економіці України й, відповідно, на її обороноздатності та національній безпеці", – підкреслили в УМП.

В об'єднанні закликали уряд для покращення фінансового стану "Укрзалізниці" розвивати вантажну базу й оптимізувати витрати, а також підвищити ефективність використання активів державного монополіста.

Контекст:

9 грудня наглядова рада АТ "Укрзалізниця" погодила пропозиції змін державних регульованих тарифів на перевезення вантажів, які 5 грудня затвердило правління компанії. Ці зміни передбачають підвищення тарифу на вантажні перевезення на 37%.

16 грудня GMK Center повідомив із посиланням на дані Державної митної служби України, що відвантаження плоского прокату впали до мінімуму з квітня 2023 року. Однією з основних причин автори повідомлення назвали високі витрати на транспортування залізницею.

Голова Федерації роботодавців транспорту Орест Климпуш заявив у грудні, що через підвищення тарифів "Укрзалізниці" власники вантажів віддаватимуть перевагу вантажівкам на автошляхах, і дороги, на будівництво яких було витрачено кошти, зазнають пришвидшеного зношення.