Радбез ООН відмовився обговорювати український мовний закон, на чому наполягала Росія
За внесення до порядку денного Ради Безпеки ООН питання про ухвалення в Україні закону про функціонування української мови як державної проголосувало п'ять делегацій, проти – шість. Отже, пропозицію РФ про обговорення цієї теми було відкинуто.
20 травня Рада Безпеки ООН відкинула ініціативу Російської Федерації про внесення до порядку денного питання щодо підписання в Україні закону про функціонування державної мови. Трансляцію засідання вели на каналі "Крим.Реалії" у YouTube.
За обговорення питання висловилося п'ять делегацій (Росія, Китай, ПАР, Домініканська Республіка та Екваторіальна Гвінея), шість були проти (Сполучені Штати, Франція, Великобританія, Німеччина, Бельгія та Польща), чотири утрималися.
Представники США, Франції та Німеччини заявили, що запит на обговорення закону є спробою Росії відвернути увагу від процесу мирного переходу влади в Україні.
Представник Росії Василь Небензя наголошував на обговоренні, він заявив, що підписаний колишнім президентом України Петром Порошенком закон суперечить Мінським угодам і що в Україні вводять "мовну інквізицію".
Незважаючи на заперечення інших делегацій, Небензя зачитав свою заяву з критикою української влади до кінця, стверджуючи, що виступає за мотивами голосування.
25 квітня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні й у цілому законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної. "За" проголосували 278 депутатів Верховної Ради. Документ ухвалили з поправками, озвученими нардепом від "Народного фронту", головою парламентського комітету з питань культури і духовності Миколою Княжицьким під стенограму.
Закон декларує, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус передбачає обов'язкове використання української мови по всій країні в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.
14 травня спікер Ради підписав закон і передав його на підпис президенту.
15 травня закон підписав президент Порошенко.
Закон набуде чинності за два місяці після публікації, деякі його положення почнуть діяти за кілька років.
18 травня представництво Росії при ООН звернулося до голови Ради Безпеки з проханням скликати засідання через ухвалення Верховною Радою України закону про мову.