Радуцький: Україна шукає юридичну можливість випускати препарати, які використовують для лікування COVID-19
Перемовини щодо постачання імпортних препаратів ускладнює те, що країни обмежили експорт лікарських засобів через пандемію, повідомив у коментарі виданню "ГОРДОН" народний депутат від фракції "Слуга народу", голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медстрахування Михайло Радуцький.
Українські підприємства заявили про готовність випускати препарати на основі гідроксихлорохіну, які застосовують для лікування тяжких системних захворювань, але які, за деякими даними, можуть бути ефективними під час коронавірусу. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" розповів народний депутат від фракції "Слуга народу", голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медстрахування Михайло Радуцький.
"На сьогодні тривають перемовини з виробниками Plaquenil (активна речовина – гідроксихлорохін) компанією Sanofi. Наскільки мені відомо, уже практично досягнуто домовленості про постачання партії цього препарату. Паралельно проводять перемовини з державами, де є такий препарат. Але ці перемовини ускладнює те, що країни обмежили експорт таких лікарських засобів через пандемію. Також вирішують питання виробництва препарату в Україні. Наші компанії можуть виробляти цей препарат, вони оголосили про свою готовність і вже закуповують сировину. Але поки що в них немає права на виробництво. Ми шукаємо юридичну можливість, як вирішити цю проблему, щоб усунути сформований дефіцит. Якщо нам вдасться домовитися, випускати свій препарат зможемо розпочати вже за кілька місяців. Зараз постає питання, як грамотно подолати юридичні перешкоди", – зазначив Радуцький.
Основна активна речовина Plaquenil – гідроксихлорохін. На сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров'я повідомляють, що цей препарат в Україні зареєстровано для лікування ревматоїдного артриту, дискоїдного і системного червоного вовчака, а також дерматологічних захворювань, причиною виникнення або погіршення перебігу яких є вплив сонячного світла. У багатьох країнах його вживають під час малярії.
Після того як низка західних видань повідомила про ймовірну ефективність гідроксихлорохіну для лікування пацієнтів із коронавірусною інфекцією, препарат зник з українських аптек. Пацієнти, які регулярно вживали препарат, через раптовий ажіотаж залишилися без медикаментозної підтримки, що наражає їхнє життя на небезпеку.
17 березня видання The Connexion повідомило, що у Франції довели ефективність протималярійного засобу хлорохіну в лікуванні коронавірусної інфекції. Французький лікар-інфекціоніст, голова Середземноморського інституту інфекційних захворювань у Марселі Дідьє Рауль розповів, що в дослідженні брало участь 24 пацієнти – перші інфіковані на південному сході Франції, вони добровільно погодилися брати участь у досліді. Протягом 10 днів пацієнти вживали препарат Plaquenil.
Раніше про ефективність хлорохіну під час коронавірусу заявляли китайські дослідники.
Спеціальних ліків проти коронавірусної інфекції COVID-19 поки що немає, зараз у випадку цього захворювання проводять лише симптоматичне лікування. У Всесвітній організації охорони здоров'я зазначали, що низка лікарських засобів може сприяти поліпшенню самопочуття і зменшенню симптомів COVID-19, але поки що немає підтверджень, що який-небудь препарат дає змогу запобігти або лікувати це захворювання.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник у грудні 2019 року в китайському Ухані. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними американського Університету Джонса Гопкінса, станом на 1 квітня загальна кількість інфікованих у світі перевищила 883 тис. осіб, із них понад 185 тис. – одужало, а 44 156 – померли.
За даними Центру громадського здоров'я, станом на 10.00 1 квітня в Україні лабораторно підтверджено 669 випадків інфікування COVID-19, 10 осіб одужали, 17 – померли. Згодом у Чернівецькій обласній державній адміністрації повідомили про ще одну померлу від COVID-19.