Регламентний комітет Ради хоче, щоб журналісти не знімали депутатів у кулуарах без їх згоди – лист
Регламентний комітет Верховної Ради запропонував організувати місце для роботи журналістів на третьому поверсі парламенту та зобов'язати журналістів не знімати депутатів у кулуарах без їх згоди. Нардеп від Блоку Петра Порошенка Ольга Червакова, яка опублікувала відповідний лист голови комітету Павла Пинзеника, вважає такі ідеї порушенням законодавства.
Регламентний комітет Верховної Ради виступив за заборону на знімання народних депутатів у кулуарах парламенту без їх згоди. Про це йдеться у листі голови комітету Павла Пинзеника голові комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторії Сюмар, який 1 серпня опублікувала у Facebook нардеп від Блоку Петра Порошенка Ольга Червакова.
У листі зазначено, що журналісти неодноразово знімали депутатів і фіксували їхні розмови поза місцями проведення офіційних парламентських засідань або заходів.
У документі вказано, що виконання журналістами своїх професійних обов'язків "не має виходити за межі конституційних принципів, згідно з якими не допустимо збирати і поширювати конфіденційну інформацію про людину без її згоди, крім випадків, передбачених законом".
Також, згідно із законодавством, фото- та відеозйомку особи можна проводити лише за її згодою, зазначив Пинзеник.
У комітеті вважають, що журналісти мають вести відкриту зйомку, яка не буде таємницею для людини, яку знімають.
"Допускається зйомка особи без її згоди, якщо вона проводиться, зокрема, відкрито в публічних місцях, поки особа, яку знімають... не висловить своє заперечння. У такому разі зйомка повинна бути припинена, а моменти запису за участю цієї особи вилучено", – зазначено в документі.
У листі також ідеться про необхідність передбачити місце для роботи акредитованих журналістів на третьому поверсі Верховної Ради "за зразком прес-центру для брифінгів, інтерв'ю, аудіо- і відеозаписів та "інших заходів" за участю депутатів".
Крім цього, у комітеті хочуть зобов'язати співробітників ЗМІ відрекомендовуватися та показувати журналістське посвідчення.
Червакова нагадала, що згідно з Кримінальним кодексом України, за незаконне вилучення журналістських матеріалів загрожує покарання до трьох років в'язниці, а за вплив на журналіста з метою перешкодити професійній діяльності – до чотирьох років.
Також депутат заявила, що розмови нардепів у кулуарах парламенту "не є конфіденційною інформацією в розумінні закону про інформацію".
"Вилучення у журналіста матеріалів про депутата, знятих у кулуарах, – це цензура і перешкоджання діяльності журналіста, яке є кримінальним злочином... Приватний простір депутата не може бути тотожним приватному простору пересічного громадянина. Депутат – це публічна особа, а відтак застосовувати до нього норми про захист фізичних осіб є невіглаством. Межа відкритості політичного діяча чи іншої публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної особи. Шкода, що регламентний комітет закликає до вчинення кримінальних злочинів замість цивілізованого діалогу з медіа", – додала вона.