Рішення про зняття анафеми з Філарета Синод Вселенського патріархату ухвалив одноголосно – помічник Варфоломія
Патріарх УПЦ КП Філарет шість разів подавав прохання про зняття анафеми, у 2018 році настав правильний час для задоволення його апеляції. Про це розповів помічник патріарха Константинопольського Варфоломія єпископ Макаріос.
Апеляцію предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета про зняття анафеми Синод Вселенського патріархату задовольнив одноголосно. Про це в інтерв'ю агентству "Укрінформ" розповів помічник патріарха Константинопольського Варфоломія єпископ Христопольский Макаріос.
"Святійший патріарх Варфоломій не приймає швидких і поверхневих рішень. Хоча це рішення було прийнято на останньому синоді, Вселенський патріархат протягом багатьох років вивчав ці питання", – повідомив Макаріос.
За словами помічника патріарха Константинополя, предстоятель УПЦ КП подав шість апеляцій про зняття анафеми, яку в 1997 році наклав на нього Архієрейський собор Російської православної церкви. Кілька років тому було створено спільну комісію з ієрархів Вселенського патріархату та РПЦ для вивчення церковного розколу в Україні, зазначив Макаріос.
"На жаль, московська церква необґрунтовано перервала роботу цієї комісії, і відтоді відповідальна за те, що не докладалося жодних зусиль до вирішення цієї проблеми", – підкреслив він.
До 2018 року ієрархи Вселенського патріархату дійшли до розуміння необхідності розглянути прохання Філарета про зняття відлучення від церкви, сказав єпископ.
"Патріарх Варфоломій виніс його на розгляд Синоду в потрібний час. Не тільки не виникло жодних заперечень, але навпаки, із великою рішучістю та участю було прийнято одноголосне рішення", – додав Макаріос.
Синод Вселенського патріархату, який засідав 9–11 жовтня у Стамбулі, скасував рішення від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату. Окрім того, із Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.