Розгляд справи про захоплення українських кораблів у Чорному морі в Міжнародному трибуналі займе три – п'ять років – експерт
Експерт із морського права Богдан Устименко зазначив, що згідно з Конвенцією ООН із морського права військові кораблі мають імунітет, а Росія порушила норми міжнародного права, захопивши кораблі ВМС України.
Розгляд справи про захоплення російськими військовими кораблів Військово-морських сил Збройних сил України та членів їхніх екіпажів у Чорному морі в листопаді 2018 року в Міжнародному трибуналі з морського права може зайняти від трьох до п'яти років. Таку думку в коментарі "Обозревателю" висловив експерт із морського права Богдан Устименко.
"Цей арбітраж був створений на основі Конвенції ООН із морського права. Конвенція військові питання не регулює, але в [Конвенції] є стаття про імунітет військових кораблів. Росіяни не мали права захоплювати [українські] кораблі, адже вони йшли з Одеси до Маріуполя, а Керченська протока має статус міжнародної", – підкреслив Устименко.
Він нагадав, що за два місяці до захоплення трьох кораблів через Керченську протоку пройшло два кораблі ВМС України "Донбас" і "Корець". "І ніяких проблем не було", – зазначив експерт.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, згодом їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової.
У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова.
У січні 2020 року у РФ припинили слідство щодо українських військових моряків.
22 травня Україна передала в Міжнародний трибунал із морського права меморандум із поясненнями у справі про захоплення кораблів і моряків. "Ми розпочинаємо новий етап у боротьбі за справедливість та протидію російській агресії в міжнародних інстанціях", – сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.