Розслідування ДБР про захоплення українських кораблів у Керченській протоці послабить позиції України на міжнародній арені – Рябошапка
Колишній генпрокурор України Руслан Рябошапка заявив, що у кримінальному провадженні Держбюро розслідувань проти експрезидента України Петра Порошенка про перехід українських військових кораблів з Одеси в Маріуполь у листопаді 2018 року немає "ні перспективи, ні логіки".
Кримінальне провадження щодо колишнього президента України, нардепа від "Європейської солідарності" Петра Порошенка у зв'язку з переходом українських військових кораблів з Одеси в Маріуполь у листопаді 2018 року може зашкодити Україні. Таку думку висловив колишній генпрокурор України Руслан Рябошапка в інтерв'ю нардепу від "Європейської солідарності" Олексієві Гончаренку.
"Я думав, що ця справа вже давно забута. Після декількох таких нарад я думав, що ми більше до нього повертатися не будемо... Перспективи чи логіки у таких провадженнях я не бачу. Там не було що розслідувати", – зазначив він.
За словами Рябошапки, висунення обвинувачень Петрові Порошенку "однозначно послабить позиції України не лише в міжнародному арбітражі, а й узагалі на міжнародній арені".
"До такого роду проваджень необхідно підходити надзвичайно обережно і враховувати всі обставини. У тому числі й ті, які спричинили до такого кроку президента. Рішення ж приймалося не лише Порошенком... Такі важливі речі, власне, контекст, у якому відбувалася ця ситуація: і війна, і загострення на той момент – все треба було брати до уваги", – заявив колишній генпрокурор.
25 квітня екснардеп, лідер Радикальної партії Олег Ляшко і нардепка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар заявили, що ДБР має намір найближчим часом повідомити про підозру п'ятого президента України Петра Порошенка, колишнього секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олександра Турчинова і командувача Військово-морських сил України Ігоря Воронченка в державній зраді у зв'язку з переходом українських військових кораблів з Одеси в Маріуполь 25 листопада 2018 року, під час якого РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу".
Тоді російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення сплив 25 червня.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки, двоє з яких – співробітники СБУ. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової.
У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що Росія повернула кораблі без жодних умов.
У Держбюро розслідувань заявили, що таку справу дійсно розслідують, але спростували інформацію про підготовку до вручення підозр.