"Вигідно Москві". Сюмар заявила, що Порошенку, Турчинову і Воронченку хочуть оголосити підозру в держзраді
За даними нардепки від "Європейської солідарності" Вікторії Сюмар, п'ятому президенту України Петрові Порошенку, екссекретарю РНБО Олександрові Турчинову і командувачу ВМС України Ігореві Воронченку можуть оголосити підозру у зв'язку зі спробою провести українські кораблі з Чорного моря в Азовське.
П'ятому президенту України Петрові Порошенку, колишньому секретарю Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України Олександрові Турчинову і командувачу Військово-морських сил України Ігореві Воронченку можуть оголосити підозру в зраді.
Про це 25 квітня повідомила у Facebook народна депутатка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар.
"Підтверджую інформацію [лідера Радикальної партії] Олега Ляшка. Держзраду хочуть пришити адміралу Воронченку, Олександру Турчинову, Петру Порошенку. Вдумайтеся. За прохід українських суден в українських територіальних водах... Кому це вигідно? Очевидно, Москві. А ще владі, яка боїться тих, хто зміг тоді, у найважчі часи. Бо ці не можуть у принципі. І тому бояться тих, хто може. І тих, хто їм точно не по зубах", – написала вона.
У коментарі "Українській правді" в.о. директора Державного бюро розслідувань (ДБР) Олександр Соколов заявив, що озвучена інформація не відповідає дійсності і про подібний сценарій для розгортання протестів у Києві ДБР чуло ще два тижні тому. Глава бюро зазначив, що є кримінальне провадження, відкрите раніше ДБР за заявою ексзаступника глави Адміністрації Президента України Андрія Портнова, але "подібні процесуальні рішення не планується приймати".
В Офісі генпрокурора чутки про підозру Воронченку, Порошенку і Турчинову назвали "явним фейком".
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли в Москву. Всім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки, двоє з яких – співробітники СБУ. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили під поруку української омбудсменки Людмили Денісової. Справу проти них у РФ не закрили.
У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що Росія повернула кораблі без будь-яких умов.
У січні 2020 року у РФ припинили слідство щодо українських військових моряків.
24 квітня 22 колишнім українським військовополоненим морякам надали статус учасників бойових дій.