Садовий: Minsk is dead. Нам потрібен український формат переговорів
Новий формат переговорів щодо Донбасу має передбачати залучення до переговорного процесу США, Великобританії, Польщі та країн Балтії, посилення летальних можливостей української армії на лінії зіткнення, внесення питання Криму в переговорний процес і притягнення до відповідальності причетних до розв'язання війни. Такий план запропонував лідер "Самопомочі" і мер Львова Андрій Садовий.
Позиція партії "Самопоміч" стосовно мінського формату переговорів щодо Донбасу полягає в тому, що необхідний новий – український – формат. Про це заявив голова політичної сили і мер Львова Андрій Садовий 6 червня у своєму Facebook.
"Minsk is dead (не в образу самому місту, воно не винне). Будь-які спроби побудувати мир на умовах Мінських угод означають капітуляцію. Президент [Володимир] Зеленський обіцяв новий формат. "Мінськ" – це не новий формат. Мінські угоди (особливо в частині особливого статусу для Донбасу) були принизливими для України. А якими вони могли бути, коли інтереси України в переговорах "відстоював" Медведчук? Внесення "особливого статусу Донбасу" в Конституцію у 2015 році (перше читання) – справа рук неформальної коаліції БПП – НФ – Опоблок (перелік тих, хто голосував, тут). "Самопоміч" голосувала проти!" – підкреслив він.
Серед умов досягнення миру він назвав притягнення до відповідальності тих, хто причетний до розв'язування війни, зокрема глави руху "Український вибір", керівника політради "Опозиційної платформи – За життя" і кума президента РФ Володимира Путіна Віктора Медведчука.
"Нам потрібен український формат. А це: залучення до переговорного процесу США, Великобританії і тих країн, для яких актуальна російська загроза (Польща, країни Балтії); посилення (а не послаблення) летальних можливостей української армії на лінії зіткнення; включення питання Криму до порядку денного переговорного процесу. І давайте будемо відвертими. Поки на волі ті, хто привів війну в Україну (Медведчук як маркер), мир не настане", – резюмував голова політичної сили.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, які демонструє Україна.
Тристороння контактна група почала роботу влітку 2014 року. Із травня 2015 року в межах контактної групи діють чотири підгрупи: безпекова, із політичних, економічних і гуманітарних питань. Група збирається або в Мінську, або проводить засідання в режимі відеоконференції. До її складу входять представники України, Росії та ОБСЄ.
5 червня представник України на мінських переговорах Леонід Кучма заявив, що раунд переговорів у Мінську був "досить конструктивним" порівняно з попередніми роками. Він розповів про підготовку нового механізму припинення вогню, який передбачає заборону на стрільбу у відповідь і який може бути затверджено 19 червня.
Спеціальний представник ОБСЄ у тристоронній контактній групі в Мінську Мартін Сайдік повідомив, що група також розгляне пропозицію Кучми про зняття економічної блокади з окремих районів Донецької та Луганської областей.
За словами прес-секретаря Кучми Дарки Оліфер, позицію про зняття блокади підтримує президент України Володимир Зеленський.