Обговорювати інцидент із Мендель і Андрушком у руслі "здорового мужика" проти "дєвочкі" – це знижувати рівень дискусії
Заяви президента України Володимира Зеленського про неетичну поведінку журналіста програми "Схеми" Сергія Андрушка під час інциденту із прессекретаркою глави держави Юлією Мендель "не мають нічого спільного з реальністю", заявила головна редакторка програми Наталія Седлецька.
Редакція програми "Схеми" (спільний проєкт "Радіо Свобода" і каналу "UA:Перший") заперечує звинувачення президента Володимира Зеленського в неетичній поведінці журналіста програми Сергія Андрушка щодо прессекретарки глави держави Юлії Мендель. Про це у Facebook 10 жовтня написала головна редакторка "Схем" Наталія Седлецька.
"Наша редакція відкидає звинувачення Володимира Зеленського, що журналіст Сергій Андрушко вів себе неетично та "накидувався" на когось. Подібні заяви не мають нічого спільного з реальністю – відео інциденту ми одразу опублікували в повному обсязі, щоб у цьому можна було легко пересвідчитися. Подібні звинувачення Зеленського – це ніщо інше, як спроба хоч якось виправдати непрофесійні та незаконні дії своєї підлеглої. Окрім того, обговорювати інцидент у руслі протиставлення "здорового мужика" проти "дєвочкі" (цитата) – це знижувати рівень дискусії та маніпулювати на темі гендеру, що, очевидно, звучить принизливо для обох сторін", – написала Седлецька.
Вона зазначила, що дискусія "зовсім про інше".
"[Дискусія] про те, чи має право речниця президента із застосуванням фізичної сили ізолювати журналістів від президента, коли вони намагаються поставити свої, часто гострі та незручні, але суспільно важливі запитання главі держави. Більше того, несвідомо чи навмисно, президент звів тему поведінки Мендель до випадку з одним журналістом. Хоча відомо, що такі дії з її боку – систематичні, про що заявили представники цілої низки видань. Попри це, ми вітаємо, що хоча й після черги безпідставних звинувачень, але Зеленський зрештою таки вийшов на конструктив, заявивши наступне: "Я їй повинен сказати: так не можна? Так. Ще раз так буде – ми розійдемося". Ми раді, що президент нарешті публічно дав цей сигнал пані Юлії", – додала журналістка.
У вересні щонайменше троє журналістів заявило про неналежну поведінку Мендель. Спікерку глави держави, зокрема, звинувачували в тому, що вона відштовхувала представників ЗМІ від Зеленського. Такі інциденти сталися з Андрушком і Крістофером Міллером. Схожа ситуація трапилася також із журналісткою видання LB.ua Наталією Шимків. За словами Шимків, Мендель штовхала її в аеропорту "Бориспіль", коли там зустрічали звільнених українських моряків та політв'язнів.
Після того як стало відомо про ці три інциденти, 28 вересня, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко заявив, що прессекретарка глави держави не має права фізично перешкоджати роботі представників ЗМІ, а журналісти не мають миритися з "відштовхуванням-відтягуванням" із боку Мендель.
30 вересня рух "Медіа за усвідомлений вибір" заявив, що Зеленський має публічно прокоментувати конфліктні ситуації між Мендель і представниками ЗМІ, спільнота незалежних журналістів "Ініціатива 34" закликала главу держави звільнити Мендель. Журналісти очікували вибачень від прессекретарки президента.
Мендель у коментарі Bihus.info назвала скандал зі звинуваченнями на її адресу цькуванням і залякуванням. Зеленський на одному з брифінгів пожартував, запитавши прессекретарку, "чи не штовхала вона кого-небудь".
На пресмарафоні 10 жовтня Зеленський заявив, що захищатиме Мендель.
"Я, звісно ж, пана Андрушка бачив багато разів. Він журналіст. Мені здається, поводиться він... кілька разів я це бачив, не зовсім коректно. По-перше, так, у принципі, чоловік не має поводитися із жінкою або дівчиною... Я внутрішньо пробачав йому його поведінку стосовно, приміром, мене... Це журналісти, це нормально, вони вільні, вони рухаються. Він здоровий чолов'яга, чесно, якби я не був президентом, я б йому, звісно, відповів інакше. Ну, він здоровий хлопець. Він нападає. Ну, він нападає, ну, дійсно це так. Він стрибає", – заявив Зеленський.