Сходознавець Мішин: Іранський парламентарій, який заявив, що літак МАУ збили правильно, не прорахував резонансу, який можуть наробити його слова
Провокаційний інцидент із заявою депутата Вищої консультативної ради Ірану Хассана Норузі про те, що літак української авіакомпанії МАУ в січні було збито "правильно", не сильно вплине на українсько-іранські відносини і буде врегульовано дипломатично. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив політолог-міжнародник, сходознавець Олександр Мішин.
Депутат Вищої консультативної ради Ірану Хассан Норузі, який заявив, що літак української авіакомпанії МАУ в січні було збито правильно, входить у близьке оточення вищого керівника Ірану Алі Хаменеї. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" розповів політолог-міжнародник, сходознавець Олександр Мішин.
"Загалом провокаційний інцидент із заявою депутата Вищої консультативної ради Ірану від столичного округу Хассана Норузі, імовірно, не сильно вплине на українсько-іранські відносини й буде врегульовано на дипломатичному рівні. Можливо, хтось у Тегерані хотів прозондувати, наскільки жорсткою залишилася позиція МЗС України після зміни уряду в березні 2020 року. Наразі принциповим інтересом української сторони є отримання юридично значущих матеріалів для встановлення повної картини катастрофи, завершення розслідування, покарання винних у ній і отримання фінансових компенсацій для постраждалих", – зазначив співрозмовник.
За його словами, заява Норузі може бути спробою вибілити образ іранського елітного військово-політичного формування.
"Як відомо, офіційно визнана іранським урядом "людська помилка" призвела до того, що засоби ППО Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) збили літак. Ця авіакатастрофа входить до переліку 50 найбільших у світовій історії і має величезний резонанс в іранському суспільстві. Вищому керівництву республіки не хочеться, щоб його асоціювали з російськими злочинцями, які ракетою із ЗРК "Бук" збили малайзійський рейс МН17 над Донбасом улітку 2014 року. Норузі – представник консервативних сил і належить до яструбів у питаннях зовнішньої політики. Він має високий шиїтський титул худжат аль-іслам і входить у близьке оточення вищого керівника Ірану Алі Хаменеї. Норузі позиціонує себе як носія цінностей ісламської революції і борця з її ворогами. Як правознавець у зовнішній політиці порушував питання боротьби з імперіалізмом, ворожим Ірану американським, британським і ізраїльським впливом. Цим можна пояснити його доброзичливість до КВІР і спроби обілити образ цього іранського елітного військово-політичного формування", – розповів Мішин.
Він вважає, що Норузі не прорахував наслідків, які матиме його висловлювання.
"Остання заява Норузі, що військових із КВІР безглуздо заарештовувати й карати за те, що вони, виконуючи своє завдання, збили український літак, є безвідповідальною. Мабуть, Норузі не прорахував того резонансу, який можуть наробити його слова про катастрофу, і їхнього впливу на українсько-іранські відносини. Треба підкреслити, що їх не можна інтерпретувати як офіційну позицію Ірану у справі PS752. Навіть більше, голова Судової організації збройних сил Ірану Шокралла Бахрамі заявив, що проти Норузі відкрито кримінальну справу, оскільки він поширює брехню, розбурхує громадськість і перешкоджає судовому розслідуванню. Бахрамі назвав слова Норузі особистою інтерпретацією людини, не обізнаної у тонкощах справи. Водночас він додав, що одна людина, причетна до катастрофи, зараз перебуває під арештом, а ще низці осіб висунули підозри", – зазначив сходознавець.
Депутат Меджлісу Хассан Норузі 5 квітня в інтерв'ю іранській газеті Hamdeli заявив, що військові, які збили літак, "добре впоралися зі своїм завданням". Він стверджував, що траєкторія польоту українського літака була "підозрілою", і висловив теорію, що бортом керували американці, які за його допомогою хотіли атакувати якісь цілі в Ірані.
6 квітня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна не дозволить Ірану уникнути відповідальності за збитий у січні цього року український літак. Київ надіслав у Тегеран дипломатичну ноту з вимогою пояснити позицію влади.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана в Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ помилково збили іранські військові. У відомстві стверджують, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції і "за формою та висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".