Крах літака МАУ. Україна та Іран погодили алгоритм взаємодії
Заступник міністра закордонних справ України Єгор Божок обговорив із послом Ірану в Україні Манучехром Мораді необхідність невідкладного розшифрування бортових самописців збитого поблизу Тегерана пасажирського літака Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України".
Заступник міністра закордонних справ України Єгор Божок погодив із послом Ірану в Україні Манучехром Мораді подальший алгоритм взаємодії під час розслідування причин катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України" поблизу Тегерана. Про це 23 березня поінформувала пресслужба українського зовнішньополітичного відомства.
"Під час зустрічі обговорено питання, пов'язані з проведенням розслідування у справі про збиття українського літака рейсу PS752, зокрема, підтверджено необхідність здійснення невідкладного розшифрування чорних скриньок, а також узгоджено подальший алгоритм взаємодії з метою встановлення причин трагедії та притягнення винних до відповідальності", – зазначили у пресслужбі.
Окрім того, сторони обговорили співпрацю між країнами в умовах пандемії коронавірусу. Зокрема, домовилися працювати над поверненням додому українських та іранських громадян, які наразі перебувають на території обох держав.
Пасажирський літак Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України", який прямував рейсом PS752 Тегеран – Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.
Спочатку влада Ірану наполягала на технічній несправності або нещасному випадку як головній причині катастрофи, однак 11 січня Генштаб збройних сил Ірану визнав, що літак МАУ збили іранські військові. У відомстві стверджували, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції та "за формою й висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".
В Ірані спочатку припускали, що чорні скриньки збитого літака передадуть для розшифрування до Франції. 18 січня глава іранської комісії з розслідування авіаційних подій Організації цивільної авіації країни Хасан Резаїфар заявив, що Іран надішле в Україну чорні скриньки з літака МАУ. 19 січня Резаїфар спростував своє ж твердження, повідомивши, що фахівці спробують розшифрувати чорні скриньки в Ірані.
Іран звернувся по допомогу до Національного бюро безпеки на транспорті США і французького Бюро з розслідування та аналізу безпеки цивільної авіації, проте ці відомства відмовилися надіслати в Тегеран обладнання для декодування.
Телеканал "1+1" 2 лютого опублікував розшифрування переговорів диспетчерської вежі аеропорту Тегерана і пілота рейсу EP3768 іранської авіакомпанії Iran Aseman Airlines, які вели вранці 8 січня 2020 року, в день катастрофи літака МАУ. Як випливає з розшифрування, рейс EP3768 Шираз – Тегеран виконував приземлення приблизно о 6.20 8 січня, майже одночасно зі зльотом українського борту. Пілот іранського рейсу повідомив диспетчеру, що бачив слід від польоту ракети, а потім вибух у повітрі.
3 лютого Резаїфар заявив, що через витік даних в українські ЗМІ Іран більше не стане ділитися з Україною інформацією про перебіг розслідування. 4 лютого Україна, Канада, Афганістан, Великобританія і Швеція висунули вимогу до Ірану передати чорні скриньки збитого Boeing.
2 березня тодішній генпрокурор Руслан Рябошапка повідомив, що консультації з іранськими правоохоронцями поновили.
11 березня посол України в Канаді Андрій Шевченко повідомив, що Іран погодився передати Україні бортові самописці.