Смешко – Кравчуку: Хто за всю історію існування США зробив більший внесок у безпеку? Хто ще у світі зробив такий внесок у ядерне роззброєння, як ми?
Як заявив в інтерв'ю першому українському президенту Леонідові Кравчуку лідер партії "Сила і честь", колишній голова Служби безпеки України й ексначальник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Смешко, Україна більше за всі країни інвестувала в міжнародну безпеку, підписавши Будапештський меморандум.
Лідер партії "Сила і честь", колишній голова Служби безпеки України й ексначальник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Смешко заявив в інтерв'ю першому українському президенту Леонідові Кравчуку, яке вийшло на каналі засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона в YouTube, що Україна зробила великий внесок у світове ядерне роззброєння.
"Війна в центрі Європи, зруйновано всю систему міжнародної безпеки... У нас мільйон американців українського походження. Вони часом вчать нас, що нам потрібно робити... Де пікети біля Білого дому й Конгресу з вимогою дотримання Будапештського меморандуму? Третій ядерний арсенал у світі, який потенційно міг зруйнувати Сполучені Штати. Хто за всю історію існування США зробив більший внесок у безпеку? Хто ще у світі зробив такий внесок у систему міжнародної безпеки, ядерне роззброєння, як ми? Ми щиро це зробили. У нас був Чорнобиль. Ми мріяли про те, що ми повертаємося до Європи. А що ми одержали натомість? Ми ж цього не робимо... Наші друзі на Заході неофіційно кажуть: "Ну, слухайте, ініціатива ж від вас має йти", – заявив Смешко.
За його словами, українська сторона "інвестувала в міжнародну безпеку як ніхто інший".
"Будапештський меморандум – це міжнародний договір згідно з Віденською конвенцією, незалежно від того, хто підписував: глава держави чи міністр закордонних справ. Внутрішня ратифікація жодного значення не має. Відповідно до Віденської конвенції, країна, яка надала послуги, має право вимагати компенсації за послуги", – додав лідер партії "Сила і честь".
Смешко – Кравчуку: Ми повинні вимагати виконання Будапештського меморандуму. Проти нас не можна не тільки військову, але й економічну, політичну, дипломатичну сили застосовувати. Читайте повний текст інтерв'ю
Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештського меморандуму не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.