Співчуття від іранського уряду. Пристайко і спецпредставник Тегерана обговорили катастрофу літака МАУ
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на зустрічі із спецпредставником іранського уряду Мохаммадом Есламі зазначив, що питання прозорого та неупередженого розслідування авіакатастрофи в центрі уваги світової громадськості.
Спеціальний посланник президента Ірану з питань, пов'язаних із розслідуванням катастрофи українського літака під Тегераном, міністр доріг та містобудування Ісламської Республіки Іран Мохаммад Есламі від імені іранського уряду висловив співчуття рідним і близьким загиблих в авіакатастрофі. Про це він сказав 20 січня на зустрічі з міністром закордонних справ України Вадимом Пристайком, повідомляє пресслужба зовнішньополітичного відомства України.
Есламі запевнив у готовності до конструктивної взаємодії для забезпечення "всебічного та об'єктивного розслідування всіх обставин трагічної події", ідеться у пресрелізі.
Під час зустрічі Пристайко зазначив, що питання прозорого та неупередженого розслідування авіакатастрофи і справедливого покарання всіх винних у цій трагедії – у центрі уваги "не лише родин загиблих, але й усього українського суспільства, світової громадськості та міжнародних партнерів нашої держави".
20 січня Есламі також провів зустріч із президентом України Володимиром Зеленським. Обговорювали питання передання Україні бортових самописців лайнера і компенсації близьким та рідним загиблих.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився 8 січня поблизу Тегерана незабаром після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, повідомив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це заявили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ іранські військові збили помилково. У відомстві стверджують, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції й "за формою та висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
14 січня влада Ірану заявила про затримання кількох осіб, підозрюваних у справі про катастрофу українського літака.
В Ірані спочатку припускали, що чорні скриньки збитого літака передадуть для розшифрування у Францію. 11 січня французьке Бюро розслідування та аналізу безпеки цивільної авіації повідомило, що візьме участь у технічних роботах.
14 січня президент "Міжнародних авіаліній України" Євген Дихне сказав, що чорні скриньки збитого літака, імовірно, будуть розшифровувати в Україні. Офіс генерального прокурора і Служба безпеки України звернулися до компетентних органів Ірану із запитом про правову допомогу, пов'язану з переданням чорних скриньок українським правоохоронцям.
У Національному бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів із цивільними повітряними суднами України повідомили, що глава іранської комісії з розслідування авіаційних подій Організації цивільної авіації країни Хасан Резаїфар планує прибути в Україну з метою визначення лабораторії для розшифрування чорних скриньок.
18 січня Резаїфар заявив, що Іран надішле в Україну чорні скриньки з літака МАУ. Чиновник сказав, що в Києві бортові самописці спробують розшифрувати з використанням досвіду Канади, Франції та США, а якщо не вдасться, їх надішлють у Францію. Однак 19 січня Резаїфар спростував своє ж твердження, повідомивши, що фахівці спробують розшифрувати чорні скриньки в Ірані.
19 січня в Бориспіль прибув борт із тілами 11 загиблих в авіакатастрофі українців.