Справа компанії Burisma "висить", у ній не фігурують Злочевський і Байдени – Холодницький
Активних дій у розслідуванні ймовірних порушень посадовців Міністерства екології України під час видавання дозволів на користування надрами підприємствам компанії Burisma Group наразі не проводять, повідомив глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. Він уточнив, що колишній віцепрезидент США Джо Байден, його син Гантер та ексміністр екології України Микола Злочевський не брали участі у слідчих заходах у межах цього проваження.
Колишній віцепрезидент США Джо Байден, його син Гантер і міністр екології України часів уряду Миколи Азарова Микола Злочевський не є фігурантами кримінальних проваджень, які розслідує Національне антикорупційне бюро.
Про це в ефірі "Радіо НВ" 27 вересня повідомив глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.
"У тому провадженні, яке є, не фігурує ні Микола Злочевський, ні Байдени. Воно звучить формально так: за фактом можливого зловживання службовим становищем службовими особами Міністерства екології... Станом на зараз Байдени – ні батько, ні син – у рамках цього провадження, що в нас є, не допитувалися і не викликалися", – сказав він.
Холодницький зазначив, що справу про порушення посадовців Мінекології під час видавання дозволів на користування надрами підприємствам компанії Burisma було закрито у 2017 році.
"На жаль, тоді слідство не змогло надати доказів для завершення розслідування", – сказав він.
Глава САП додав, що розслідування поновили за рік, після скарги екснардепки Тетяни Чорновол, яку не допитали у цій справі.
"Станом на зараз це провадження, скажімо так, висить. Висить – це означає те, що щодо нього активних слідчих дій не проводиться. Детективи і прокурори зараз не розуміють, що там треба розслідувати", – зазначив він.
Холодницький висловив думку, що прокурор, закриваючи провадження у 2017 році, вчинив правильно, оскільки у справі "девять місяців не проводилося жодних слідчих дій".
25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму телефонної розмови президентів США та України – Дональда Трампа й Володимира Зеленського. Як випливає з документа, під час розмови Зеленський пообіцяв американському президенту, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою проти компанії Burisma, членом ради директорів якої був син Байдена Гантер.
Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту Трампа в Конгресі.
Гантер Байден увійшов до ради директорів української енергетичної компанії Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Злочевським у 2014 році.
Після зміни влади в Україні у 2014 році ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.
У березні 2019-го тодішній глава ГПУ Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана із кримінальним провадженням, де були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко говорив, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена чи його сина Гантера.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії.
Луценко підкреслив, що син Байдена не порушував українського законодавства. Гантер Байден не може відповідати за порушення з боку керівництва компанії Burisma, які відбувалися до його появи в Україні, зазначив ексгенпрокурор.