США затримали постачання озброєнь Україні на суму $30 млн, Київ хоче повернути гроші – BuzzFeed
Остаточне схвалення шести договорів на постачання в Україну зброї та боєприпасів зі США затримали на рік і більше, хоча українська сторона давно внесла необхідний аванс. Причина затримки незрозуміла, пише американське видання BuzzFeed.
Влада США з невідомих причин блокує схвалення шести комерційних угод про постачання зброї та боєприпасів в Україну. Про це з посиланням на чотири джерела повідомило 6 лютого видання BuzzFeed.
Договори укладено на суму приблизно $30 млн, аванси давно сплачено. Однак адміністрація Дональда Трампа відмовляє у схваленні постачання.
Зазвичай ліцензування в Державному департаменті займає не більше ніж два місяці. У цьому випадку п'ять договорів заморожено на рік, а один – навіть на довший період, розповіли співрозмовники видання, які побажали залишитися анонімними.
Київ збирається вимагати повернення грошей; неназваний американський посадовець сказав BuzzFeed, що українцям, імовірно, варто пошукати продавця в іншому місці.
Найчутливіший із шести контрактів той, який стосується закупівлі боєприпасів, зазначає видання. Після початку війни з Росією єдиний український патронний завод опинився на окупованій території, а серія диверсій знищила значні запаси боєприпасів на арсеналах у Харківській, Вінницькій та Чернігівській областях.
Двоє українських співрозмовників і американський чиновник заявили, що інші угоди передбачають постачання кулеметів, снайперських гвинтівок, пістолетів, приладів нічного бачення та іншого обладнання для фронту.
Думки щодо ймовірних причин заморожування постачань у джерел видання розійшлися. Не відкидають, що є зв'язок із вимогою людей з оточення президента, щоб Україна почала розслідування діяльності ексвіцепрезидента США Джо Байдена та його сина, яке запустило механізм імпічменту Трампа. Однак той факт, що ліцензування Держдепу зупинили ще до початку скандалу з Байденами, вказує на інші версії.
Однією з них називають побоювання Білого дому щодо ймовірного продажу стратегічного підприємства "Мотор Січ" китайським інвесторам. Інший співрозмовник BuzzFeed припустив, що на позицію Держдепу вплинув корупційний скандал в українському концерні "Укроборонпром".
Український посадовець і американський співрозмовник вважають, що до затримок, найімовірніше, призвели бюрократичні причини.
Україна від початку воєнної агресії Росії навесні 2014 року вела переговори зі США про постачання летальної зброї. До весни 2018 року Вашингтон надавав Києву тільки нелетальну допомогу (зокрема броньовані автомобілі Humvee, безпілотники RQ-11B Raven і контрбатарейні радари) та допомагав у підготовці українських військових.
1 березня 2018 року Державний департамент США ухвалив рішення про продаж Україні протитанкових ракетних комплексів Javelin.
Конгрес США затвердив черговий пакет допомоги Україні за лінією Пентагону в обсязі $250 млн 18 червня 2019 року. Пізніше стало відомо, що Трамп ухвалив рішення переглянути програму надання допомоги Україні для зміцнення національної безпеки й оборони, щоб переконатися, що гроші Сполучених Штатів в Україні використовують в інтересах Вашингтона. Віцепрезидент Майк Пенс заявляв, що надання Україні військової допомоги залежить від її успіхів у боротьбі з корупцією.
12 вересня адміністрація президента США розблокувала виділення Україні військової допомоги.
Затримка оборонної допомоги Україні фігурувала у справі про імпічмент Трампа: на думку опонентів президента США, затримавши надання допомоги, він намагався натиснути на українського колегу Володимира Зеленського, щоб правоохоронні органи почали розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина ймовірного суперника Трампа на президентських виборах 2020 року Джо Байдена.
Сенат США розпочав процес у справі про імпічмент 16 січня 2020 року. Увечері 5 лютого верхня палата американського парламенту відхилила обидві статті обвинувачення.