"Стати альтернативою Китаю". Бацман розповіла, які геополітичні та економічні вигоди Україна може дістати від коронавірусу

Бацман: Коронавірус це форс-мажор, за якого відкриваються нові можливості. Переможуть найкреативніші та наймоторніші
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Головна редакторка видання "ГОРДОН" Олеся Бацман вважає, що Україна, у разі активних дій керівництва держави, може використати глобальну ситуацію з коронавірусом, щоб відновити територіальну цілісність і поліпшити економічне становище.

Україна може використати пандемію коронавірусу, щоб дістати геополітичну та економічну вигоду. Таку думку в ефірі телеканала "Наш" 7 травня висловила головна редакторка видання "ГОРДОН" Олеся Бацман.

Вона зазначила, що держава-агресор – Росія – наразі переживає не найкращі часи: ціни на енергоносії обвалилися, санкції мають негативний вплив на його економіку, рейтинг президента РФ Володимира Путіна стрімко падає.

"Кремль в особі Володимира Путіна наразі активно став просувати історію, що з Росії потрібно зняти міжнародні санкції, тому що пандемія, тому що безпрецедентна ситуація у світі, мовляв, потрібно згуртуватися й виживати. Про що це свідчить? Про те, що життя у РФ – не цукор, що санкції таки підступили до горла й тиснуть, як би російська пропаганда не запевняла нас і народ Росії у зворотному. Ціни на нафту, що обвалилися, природно, не сприяють сьогодні тому, щоб народ РФ багатів. Ковбасну угоду, яка діє в росіян із їхньою владою в особі Путіна, сьогодні порушують. Якщо ви поговорите з тими, хто живе в Росії, то дізнаєтеся, що над каструлькою, яка кипить, кришка вже починає підніматися", – сказала Бацман.

У цій ситуації, на її думку, Києву потрібно згадати про підписаний 1994 року Україною, Росією, Великобританією та США Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

"Відкривається унікальна можливість виявити ініціативу і звернутися до світу, насамперед до Америки та Великобританії як підписантів Будапештського договору. Це дуже важливий міжнародний документ, який реально прогарантував нам цими країнами територіальну цілісність, незалежність і навіть економічну безпеку. Днями, до речі, було дуже важливе рішення Окружного суду Києва щодо визнання Будапештського меморандуму міжнародним договором із відповідальністю всіх сторін, що звідси випливає", – зазначила Бацман.

Наразі час покликати дипломатів, військових, економістів і запитати в них: "А як ви б зараз діяли?"

В юриспруденції є таке поняття, як "нововиявлені обставини", у цьому випадку такою обставиною для України може бути пандемія, продовжила журналістка. Вона вважає, що президент України Володимир Зеленський міг би звернутися до президента США Дональда Трампа і прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона приблизно з такою заявою:

"Пане Трамп, пане Джонсон! Допоможіть Україні сьогодні повернути Крим і закінчити війну на Донбасі, а ми за це допоможемо вам. Бо ви всі, Європа зокрема, хочете, щоб із Росії було знято санкції, щоб із нею торгувати, вести з нею легально справи, відмивати гроші тощо. Сьогодні РФ визнає, що санкції для неї вкрай болючі, вона хоче їх зняти. Зробімо це, якщо ви разом із Росією прогарантуєте нам, що вона повертає нам Крим, іде з Донбасу, разом із вами складає економічний план із відновлення Донбасу й виплат Україні компенсації, як це заведено в міжнародному праві".

Ведучий сказав, що цей сценарій нагадує йому сюжет фантастичного фільму. Бацман на це відповіла, що фільм "Зараження" 2011 року, який фактично передбачив пандемію коронавірусу, дев'ять років тому теж здавався фантастичним.

"Коли ви дивилися цей фантастичний фільм, чи могли ви уявити, що 2020 року весь світ закриє себе на карантин, тим самим руйнуючи те, до чого кожна з країн прагнула, вибудовувала довгі роки, – фінансовий добробут і демократичні свободи? Тому коронавірус це форс-мажор, за якого реально відкриваються нові можливості. Переможуть найкреативніші та наймоторніші. У такій ситуації все, що стосується потужності, армійських потенціалів, обнуляється. Коли нафта обвалюється до $10 або до від'ємних показників (а на її вартості побудовано всю не тільки військову, а й пропагандистську машину Росії, яка з цих грошей фінансує своїх агентів впливу, зокрема багатьох лідерів західних держав), тоді розмова починається інша. І це час для ініціатив, для того, щоб покликати професійних дипломатів, військових, економістів і запитати в них: "А як ви б зараз діяли? А що б ви робили, щоб коронавірус став для нас тим дном і тим твердим ґрунтом, від якого ми змогли відстрибнути високо, щоб піднятися", – запропонувала журналістка.

Після Brexit Британія буде зацікавлена в ринку, де можна розмістити дешеве виробництво з якісною робочою силою

Що стосується економічних питань, то сьогодні, як зазначила Бацман, Україна "з простягнутою рукою хоче випросити 2 млрд" у Міжнародного валютного фонду. Але українська влада не має розглядати МВФ  як єдине джерело фінансування, підкреслила вона.

"Не Україна така бідна, а в України постійно такі чиновники, які в неї все крадуть і крадуть, а потім виходять і кажуть: "Грошей немає! Нам потрібно терміново просити МВФ, щоб він нам видав черговий транш". Але не треба думати, що МВФ – єдиний шлях", – сказала вона.

Бацман послалася на колонку, яку у виданні "ГОРДОН" опублікував російський економіст, старший науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні і директор Центру постіндустріальних досліджень у Москві Владислав Іноземцев.

"Він за пунктами розповідає, як Україна може скористатися сьогоднішньою ситуацією. Трамп явно збирається зробити боротьбу з Китаєм частиною своєї передвиборчої кампанії. У цій боротьбі до нього вже долучилися Німеччина, Великобританія, пізніше явно приєднається решта Європи. Про що це свідчить? Що західний світ муситиме знайти альтернативу дешевим китайським ринкам, дешевій китайській робочій силі", – сказала Бацман.

Для США, ймовірно, такою альтернативою стане Мексика, а Україна могла б закрити на собі європейський ринок, продовжила журналістка.

"Якщо зараз Україна поквапиться, негайно розпочне переговори насамперед із Великобританією (після Brexit вона буде зацікавленою в такому ринку, де можна розмістити дешеве виробництво з якісною робочою силою), то в економічному сенсі ми можемо стати альтернативою Китаю. Запустити це можна тільки під особисті гарантії президента Зеленського, які він даватиме першим особам цих країн. А щойно сюди прийде з Італії якийсь модний дім і відшиватиме тут свої речі, щойно прийде якийсь автомобільний холдинг із Великобританії, щойно це все запрацює, то інші теж, step by step, можуть сюди прийти", – припустила Бацман.

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

До 8 травня у світі коронавірусом заразилися 3,86 млн осіб, померло понад 270,2 тис., видужало приблизно 1,29 млн, інформує американський Університет Джонса Гопкінса, який відстежує поширення захворювання.

Через пандемію коронавірусу МВФ очікує скорочення світової економіки 2020 року на 3%. Це більше, ніж під час фінансової кризи 2008–2009 років. Українська економіка, за прогнозом Фонду, впаде на 7,7%.