Суд в Україні вперше послався на рішення ЄСПЛ про незаконність мораторію на продаж сільгоспземель – Opendatabot

ЄСПЛ уважає, що заборону на продаж землі в Україні треба скасувати
Фото: pixabay.com

Українське фермерське господарство відстояло право на вільне розпорядження землею, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини за прецедентною справою "Зеленчук і Цицюра проти України", за яким мораторій на продаж землі було визнано порушенням міжнародної конвенції. Про це повідомляє платформа Opendatabot.

Суд в Україні вперше захистив право громадянина на обмін земельними паями, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини у справі "Зеленчук і Цицюра проти України", яким чинний в Україні мораторій на вільний обіг земель сільгосппризначення було визнано не відповідним міжнародним конвенціям. Про це йдеться в постанові Апеляційного суду Донецької області від 10 жовтня, повідомляє платформа Opendatabot.

Прокурору, який звернувся до суду з вимогою визнати обмін землі недійсним через мораторій, відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Відповідачем була агрофірма "Коровай" із Добропільського району.

"Суд посилався на висновки Європейського суду з прав людини у справі "Зеленчук і Цицюра проти України", ст. 14 Конституції України та норми цивільного і земельного законодавства України, які регулюють виниклі у справі правовідносини", – ідеться в постанові.

Юрист Дмитро Грибов заявив Opendatabot, що ухвалено "дуже важливе рішення".

Його колега Олег Качмар, навпаки, уважає посилання апеляційного суду на рішення ЄСПЛ нелогічним оскільки судді "і без того погодилися, що... укладений сторонами договір не суперечить законодавству, так як підпадає під один із винятків із мораторію".

Мораторій на продаж земель сільгосппризначення діє в Україні з 2002 року.

7 грудня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон, яким мораторій продовжено до 1 січня 2019 року.

22 травня 2018 року ЄСПЛ постановив, що мораторій на продаж українських сільгоспземель порушує ст. 1 (захист власності) протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод.