Сушко: Якби в Україні проводили референдум, то дві третини українців підтримали б вступ країни в НАТО. Такі цифри зберігаються вже давно
Підтримка українцями вступу в НАТО – це не тимчасове явище, а тенденція, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.
Прихильники вступу України до НАТО вже досить тривалий час мають чисельну перевагу над тими, хто підтримує позаблоковий статус країни. Про це виданню "ГОРДОН" сказав політолог, директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, коментуючи результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології, згідно з яким 42% українців уважають, що НАТО може стати гарантією національної безпеки України.
"Найголовніше – стабільна перевага прихильників вступу України в Альянс над тими, хто за позаблоковий статус країни. Якби в Україні проводили референдум, то дві третини українців підтримали б вступ країни в НАТО. Такі цифри зберігаються вже давно. Тобто можна говорити про якусь стабільність у настроях суспільства з цього питання. Принаймні, після початку російської агресії. І зараз ситуація істотно відрізняється від тієї, що була до 2013 року. Тепер ми можемо констатувати, що підтримка українцями вступу в НАТО – це не тимчасове явище, а тенденція суспільної думки", – зазначив Сушко.
За його словами, серед прихильників позаблокового статусу є люди, які раніше підтримували ідею союзу з Росією.
"Хоча, звісно, не можна забувати про те, що приблизно третина громадян країни виступає за позаблоковий статус. І в деяких регіонах на півдні та сході вони можуть мати більшість. Якщо за останні кілька років кількість тих, хто підтримує позаблоковий статус, і зросла, то, можливо, тільки завдяки тому, що деякі люди не змогли визначитися зі своєю позицією з цього питання або не мають на нього відповіді. Ще один варіант – люди, які раніше виступали за союз із Росією, згодом перекочували в категорію тих, хто підтримує позаблоковий статус України. Але, утім, кількість прихильників НАТО із 2014 року в нас залишається практично незмінною", – резюмував Сушко.
У 2012 році вступ до НАТО як запоруку безпеки підтримували 13% респондентів.
Якби у серпні 2018 року в Україні проводили референдум про вступ до НАТО, у ньому готові були б узяти участь 63% громадян. 67% із них підтримали б вступ в Альянс, 28% – були б проти, а 5% не визначилися б з відповіддю. Зазначають, що у 2012 році 61% із тих, хто взяв би участь у референдумі, проголосував би проти вступу України в НАТО, 26% – за.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості“. У червні 2017 року парламент підтримав закон, який закріплює намір України вступити в НАТО.
9 березня 2018 року в НАТО повідомили, що визнають за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі. Президент України Петро Порошенко сказав, що Київ наполягатиме на одержанні Плану дій щодо членства в НАТО.
Президент сподівається на вступ України в НАТО і Євросоюз до 2030 року.
28 лютого 2018 року Порошенко сказав, що його команда обговорює можливість доповнення Конституції пунктом щодо європейської та євроатлантичної інтеграції. Він припустив, що цей пункт можна внести у преамбулу Основного закону. 3 вересня Рада зареєструвала відповідний законопроект, ініційований президентом. У преамбулі до Основного закону Порошенко пропонує закріпити невідворотність курсу України на євроатлантичну інтеграцію.
У НАТО підтримали відповідну законодавчу ініціативу.