"Суспільство – це не лише френди і фоловери". Медіарух застеріг команду Зеленського від провокацій проти ЗМІ
Готовність нової влади поширювати дезінформацію – це тривожний дзвінок, ідеться у зверненні руху "Медіа за усвідомлений вибір" до президента України Володимира Зеленського.
5 серпня рух "Медіа за усвідомлений вибір" застеріг команду президента України Володимира Зеленського від провокацій проти засобів масової інформації.
У зверненні до глави держави, опублікованому на сайті "Детектор медіа", йдеться, що озвучена главою Офісу президента Андрієм Богданом позиція "ми спілкуємося із суспільством без посередників, без журналістів" є недалекоглядною.
Представники медіа нагадали, що увечері 1 серпня ЗМІ поширили заяву про звільнення за власним бажанням, яку нібито написав Богдан. Офіційно цієї інформації не коментували приблизно протягом доби. Удень 2 серпня Зеленський підтвердив, що Богдан написав заяву про звільнення, як і інші члени його команди.
Коментуючи ситуацію, що склалася, Богдан заявив, що журналісти марно ототожнюють себе із суспільством, оскільки команда президента спілкується з громадянами "без посередників".
"Представники Офісу президента свідомо сприяли поширенню неправдивої новини: передали копію заяви одночасно декільком журналістам та протягом доби не підтверджували і не спростовували її достовірність. Отже, ідеться про цілеспрямовану провокацію проти засобів масової інформації. Ми вважаємо неприпустимою ситуацію, коли державні службовці та політики свідомо поширюють неправдиву інформацію, підриваючи довіру суспільства до ЗМІ. Особливе занепокоєння викликає реакція глави держави Володимира Зеленського, який не визнав некоректності дій своїх підлеглих", – підкреслено в заяві журналістів.
Медіарух уважає протиставлення безпосереднього спілкування політиків із громадянами через соціальні мережі "опосередкованій" комунікації через ЗМІ маніпулятивним.
"І те, й інше – необхідні складові прозорості політичної діяльності. Контролювати політиків, ставити їм запитання, зокрема й незручні, та добиватися відповіді – одне з головних завдань засобів масової інформації, а влада, у свою чергу, зобов'язана бути відкритою до медіа. Підзвітність влади суспільству через медіа не можна замінити комфортним спілкуванням народних обранців у соцмережах, адже суспільство – це не лише їхні френди та фоловери", – ідеться в заяві.
1 серпня агентство "Інтерфакс-Україна" першим, із посиланням на власні джерела, повідомило про відставку Богдана. Услід за ним цю інформацію опублікувала низка ЗМІ.
Журналістка "Нового времени" Христина Бердинських оприлюднила фото заяви Богдана. На знімку не видно дати, підпису та адресата заяви. Її текст такий: "Прошу звільнити мене із займаної посади за власним бажанням із моменту бажання".
2 серпня "Інтерфакс-Україна" анулювало новину про відставку Богдана. Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Богдан написав заяву про звільнення, проте зазначив, що поки не підписував її.
Богдан підтвердив факт, що він писав заяву про звільнення, але, як її копія з'явилася в інтернеті, йому невідомо. 2 серпня видання ТСН повідомило, що фото заяви Богдана у ЗМІ передав його заступник Кирило Тимошенко.
Рух "Медіа за усвідомлений вибір" створили в лютому 2019 року, зокрема за ініціативи Інституту масової інформації, громадських організацій "Детектор медіа", "Інститут демократії імені Пилипа Орлика", "Інтерньюз-Україна" та Фундації "Суспільність".