Світлична: Якщо вже ухвалили рішення про запровадження пропорційної системи виборів, то треба її і реалізовувати
Чинна виборча система є надмірно складною, і її потрібно змінювати, вважає нардепка Юлія Світлична.
Народна депутатка Юлія Світлична заявила, що підтримає пропозицію "Слуги народу" запровадити пропорційну систему з відкритими списками на місцевих виборах для населених пунктів із кількістю виборців понад 15 тисяч, а також законопроєкт про зміни в Конституцію, що скасовує мажоритарну систему на виборах до парламенту. Про це вона заявила в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Відповідаючи на запитання про проєкт "партизації країни", обговорюваний у "Слузі народу", вона зазначила, що найгірше – половинчасті рішення.
"Комітет ВР із держбудівництва ухвалив зміни у Виборчий кодекс. Скоро ці зміни подадуть до зали парламенту для голосування. Я підтримаю зниження порогу для відкритих списків на місцеві вибори з 90 тис. до 15 тис. виборців, зменшення застави для партій і низку інших змін. Не бачу тут проблеми", – заявила Світлична.
На думку нардепки, "якщо вже ухвалили рішення про запровадження пропорційної системи виборів, то треба її реалізовувати".
"Важливіше інше, щоб партії слова перед виборцями дотримувалися, зменшили популізм, а принципи партії відповідали тим людям, які її представляють. Щоб не виходило, що в умовній партії найчесніших і найсправедливіших – пропащі шахраї та корупціонери", – повідомила Світлична.
Вона вважає чинну виборчу систему надмірно складною.
"Щодо чинної виборчої системи, то вона, безумовно, надмірно складна. Подивимося на практиці, якраз місцеві вибори будуть свого роду іспитом для нової виборчої системи", – підкреслила Світлична.
Юлію Світличну обрали народною депутаткою України на проміжних виборах 15 березня у 179-му окрузі в Харківській області. За неї проголосувало 77,54% виборців. Центральна виборча комісія зареєструвала Світличну депутаткою Верховної Ради 7 квітня.
Проєкт закону про перші місцеві вибори у громадах передбачає виборчу систему, яка залежатиме від кількості жителів у населеному пункті, повідомляло hromadske.
3 лютого 2019 року Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №1017 "Про внесення змін до ст. 76 і 77 Конституції України", яким пропонують скоротити кількість народних депутатів до 300, а обирати їх – за пропорційною системою. У грудні Конституційний Суд визнав проєкт закону таким, що відповідає Конституції. У другому читанні парламент його ще не розглядав.
30 квітня Верховна Рада також у першому читанні підтримала законопроєкт №2769 про внесення змін у Виборчий кодекс України. Законопроєкт пропонує внести зміни до ст. 225 Виборчого кодексу України – і знизити заставу за участь у місцевих виборах. Кандидатам у мери та партіям, які балотуються до місцевих рад у містах із кількістю виборців понад 90 тис., потрібно буде платити заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за кожні 90 тис. виборців (а не за кожні 10 тис., як зараз). Отже, грошову заставу планують зменшити вдев'ятеро.
Новий Виборчий кодекс набув чинності в Україні 1 січня 2020 року. Чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня 2020 року.