Свободу слова і безпеку журналістів не забезпечують шляхом криміналізації діяльності – Комітет захисту журналістів
Координаторка програм Комітету захисту журналістів у Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд розкритикувала ініціативи нової української влади щодо журналістів і ЗМІ. За її словами, вони можуть негативно позначитися на безпеці журналістів і свободі ЗМІ.
За нової влади в Україні мало що змінилося у сфері захисту журналістів та забезпечення свободи ЗМІ, вважають у Комітеті захисту журналістів, головний офіс якого базується у Нью-Йорку. Про це повідомляє "Голос Америки".
За словами координаторки програм комітету в Європі та Центральній Азії Гульнози Саїд, прихід Володимира Зеленського на пост президента в Україні не призвів до "корінних змін", однак є зміни в риториці.
"Ми бачимо більш дружню риторику, дружнє ставлення з боку президента Зеленського до журналістів, і ми бачимо, як він намагається покращити свій імідж, встановити нові відносини з журналістською громадою, організувавши безпрецедентний медіамарафон, наприклад, а також інші події, запросивши журналістів до своєї резиденції", – зазначила Саїд.
Вона підкреслила, що від Зеленського в українців були великі очікування.
Координаторка переконана, що для того, щоб дійсно змінити ситуацію, уряду насамперед потрібно приділити увагу захисту журналістів-розслідувачів.
"Якщо нова влада України хоче продемонструвати повагу до безпеки журналістів та захисту ЗМІ, насамперед потрібно поважати і підтримувати проєкти журналістів-розслідувачів, такі як "Схеми", не наражати їх на небезпеку, а, на жаль, це трапилося з журналістами "Схем" і "Слідства" та іншими за [Петра] Порошенка і, на жаль, це триває і за президентства Зеленського", – сказала Саїд.
На її думку, негативно можуть позначитися на безпеці журналістів та свободі ЗМІ деякі ідеї в законодавчій сфері, які обговорюють в Україні.
Вона нагадала, що нова влада висловлювалася за посилення відповідальності журналістів за маніпуляцію інформацією.
"Коли намагаються криміналізувати якусь діяльність, це викликає занепокоєння. Свободу слова та безпеку журналістів у будь-якій країні не забезпечують шляхом криміналізації діяльності або через запровадження тих чи інших обмежень", – підкреслила представниця комітету.
За її словами, ініціатива парламентської фракції "Слуга народу" про санкції для збиткових ЗМІ також викликає занепокоєння, тому що не влада, а глядачі та читачі мають вирішувати, є те чи інше ЗМІ життєздатним.
"Як в будь-якій країні з ринковою економікою, ринок має зрештою вирішити, чи виживе те чи інше ЗМІ, чи цікаве воно, безстороннє, чи надає воно гарний і якісний контент, чи люди бажають його читати або дивитися, або воно не є економічно життєздатним і має закритися", – додала експертка.
6 листопада нардеп від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко, виступаючи під час слухань на тему "Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми та шляхи їх вирішення" у парламенті, запропонував вводити санкції проти збиткових ЗМІ.
Міністр культури, молоді і спорту України Володимир Бородянський під час цих слухань заявив про необхідність введення кримінальної відповідальності за поширення неправдивої та маніпулятивної інформації.
8 листопада Зеленський підписав указ "Про невідкладні заходи щодо проведення реформ і зміцнення держави", яким доручив Кабінету Міністрів України розробити законопроєкти, що стосуються врегулювання діяльності медіа в Україні.