Трастові фонди НАТО отримали додаткові кошти для надання допомоги Україні
Кілька країн – членів НАТО оголосило, що додають ресурси в українські програми або трастові фонди Альянсу для допомоги Україні, повідомила віце-прем'єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Низка країн НАТО заявила про готовність виділити додаткові кошти для трастових фондів, із яких надають практичну допомогу Україні. Про це 18 грудня журналістам повідомила віце-прем'єр-міністр України Іванна Климпуш-Цинцадзе у штаб-квартирі Альянсу за підсумками засідання комісії Україна – НАТО на рівні послів, пише "Укрінформ".
"Ми окремо зустрілися з послами тих країн, які є лідерами у трастових фондах. У мене є прекрасні новини, якими ми можемо бути дуже задоволені. Кілька країн оголосили буквально сьогодні про те, що вони додають або до наших програм, або до трастових фондів додаткові ресурси", – заявила віце-прем'єр.
Норвегія оголосила про рішення надати додаткові €140 тис. для програми професійного розвитку НАТО, де лідером є Великобританія. Міністр оборони Чехії Любомир Метнар також підписав лист про виділення додаткових коштів для трастового фонду з логістики.
Климпуш-Цинцадзе зазначила, що Німеччина має намір зробити додатковий вклад у трастовий фонд, де лідером є Болгарія, щодо медичної реабілітації українських військовослужбовців.
"Це означає, що цей трастовий фонд буде наповнений більше ніж на 100% і ми зможемо додатково лікувати наших вояків, які потребують допомоги, у країнах-партнерах, у країнах – членах Альянсу, і також зосередити подальші зусилля на розбудові системного медичного лікування і реабілітації всередині країни", – підкреслила віце-прем'єр.
Вона також нагадала, що минулого тижня глава місії України при НАТО Вадим Пристайко підписав угоду, яка дає можливість ввести в дію трастовий фонд із розмінування.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики позаблоковості. У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО.
9 липня 2016 року у Варшаві на засіданні комісії Україна – НАТО на рівні глав держав і урядів було ухвалено комплексний пакет допомоги для України. Він передбачає підтримку України у сфері безпеки й оборони. Допомогу Україні надають через трастові фонди, яких наразі приблизно 10, повідомляють на сайті Альянсу. Кожним із них управляють конкретні держави і кожен траст має свою спрямованість, наприклад, трастовий фонд із логістики та стандартизації, трастовий фонд C4 (командування, управління, зв'язок, комп'ютеризація), трастовий фонд із кіберзахисту, трастовий фонд із медичної реабілітації та інші.
21 червня 2018 року Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект про національну безпеку України. В ньому зазначено, що фундаментальними національними інтересами України є інтеграція в європейський простір, членство у Європейському союзі і НАТО.