"Центренерго" надійшла пропозиція щодо мінімальної ціни вугілля з імпортного паритету – гендиректор "Д.Трейдінг"
Пропозиція щодо постачання вугілля на ТЕС "Центренерго" від компанії "Д.Трейдінг" є конкурентною, вона базується на прозорих правилах ціноутворення – імпортній альтернативі, повідомив генеральний директор "Д.Трейдінг" Віталій Бутенко.
Державній компанії "Центренерго" може надходити вугілля від виробників за ціною імпортного паритету ("Роттердам плюс"), що також на 10% дешевше від газу, який купує зараз компанія, заявив виданню "ГОРДОН" генеральний директор компанії "Д.Трейдінг" Віталій Бутенко.
"Ми їм озвучили нашу пропозицію щодо постачання вугілля на ТЕС "Центренерго", яка, на наш погляд, є конкурентною. Вона базується на прозорих правилах ціноутворення – імпортній альтернативі", – сказав Бутенко.
За його словами, пропозиція ДТЕК дасть "Центренерго" змогу купувати вугілля за найнижчими в Україні цінами.
"Вона дає можливість закуповувати вугілля за цінами, на 20% нижчими від тієї, яку вони зараз платять державним вугільним підприємствам, і майже на 10% нижчими, ніж вони платять за газ", – наголосив Бутенко.
Наприкінці червня шахтарі вугільних підприємств України приїхали до Києва на мітинг під Офіс президента, Верховну Раду та Кабмін, щоб домогтися виплати боргів (1 млрд грн на той момент) із заробітної плати та звернути увагу держави на проблеми з держкомпанією "Центренерго".
"Центренерго" не оплачує вже поставленого держпідприємствами вугілля, за браком коштів вони не можуть платити за електроенергію, а також відмовляється купувати українське вугілля. Окрім того, 2020 року Центренерго почало пріоритетно спалювати газ замість українського вугілля.
24 червня під час мітингу шахтарів до них вийшов президент України Володимир Зеленський і пообіцяв розбиратися з їхніми проблемами з держкомпанією "Центренерго".
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля з метою встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у 2016–2019 роках. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.