У Раду проходить п'ять партій, "Слуга народу" лідирує – опитування
Згідно з даними опитування Центру "Соціальний моніторинг" та Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, якби вибори відбулися найближчої неділі, до Верховної Ради пройшли б пропрезидентська партія "Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя" нардепів Юрія Бойка та Вадима Рабіновича, "Європейська солідарність" п'ятого президента України Петра Порошенка, "Батьківщина" народної депутатки Юлії Тимошенко і "Голос" музиканта Святослава Вакарчука.
Якби парламентські вибори відбулися найближчої неділі, до Верховної Ради могло б пройти п'ять політичних партій. Про це свідчать дані сьомої хвилі ролінгового опитування Центру "Соціальний моніторинг" і Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, опубліковані 8 липня.
84,4% респондентів відповіли, що взяли б участь у голосуванні, якби воно відбулося найближчої неділі (53,6% узяли б, 30,8% скоріше взяли б), 12% сказали, що не прийшли б на виборчі дільниці (8,2% ні, 3,8% – скоріше ні).
Серед опитаних, які мають намір голосувати і визначилися з вибором, результати розподілилися б так:
- пропрезидентська партія "Слуга народу" – 41,6%;
- партія "Опозиційна платформа – За життя" нардепів Юрія Бойка, Вадима Рабіновича, бізнесмена Віктора Медведчука – 13,7%;
- "Європейська солідарність" п'ятого президента Петра Порошенка – 8,5%;
- "Батьківщина" народної депутатки Юлії Тимошенко – 7,7%;
- "Голос" музиканта Святослава Вакарчука – 7,5%.
Інші політсили набирають менше ніж 5% голосів, необхідних для проходження в Раду.
Ролінговое дослідження передбачає проведення установчого опитування й періодичних (похвильових) оновлень бази даних дослідження через оновлення частини анкет. Кожну хвилю ролінгового опитування реалізують на однакових за своїми параметрами вибірках респондентів, водночас самі респонденти у вибірці щоразу нові, вона є зменшеною копією загальної вибірки.
Установче опитування проводили з 15-го до 19 травня по всій території України, окрім тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей і анексованого Криму. Методом формалізованого інтерв'ю за місцем проживання було опитано 2121 респондента віком від 18 років. Статистична похибка не перевищує 2,2%.
Із 28 червня до 4 липня проводили сьому хвилю опитування, було замінено 1 тис. анкет.
21 травня президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня. 23 травня указ Зеленського про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових парламентських виборів набув чинності. Із 24 травня в Україні розпочався виборчий процес.
Вибори проведуть за чинним виборчим законодавством, що передбачає змішану систему (половину депутатів обирають за пропорційною системою, другу половину – за мажоритарною), закриті партійні списки і п'ятивідсотковий прохідний бар'єр.
Українці оберуть 225 депутатів за списками і 199 у мажоритарних округах (26 округів розташовані на окупованій Росією території, там виборів не проводять).
ЦВК зареєструвала списки 22 партій (усього 2761 кандидат) і 3184 кандидатів у мажоритарних округах.