У Страсбурзі стартує зимова сесія ПАРЄ

Сесія триватиме до 31 січня
Фото: Council of Europe Parliamentary Assembly / Flickr

Під час зимової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, яка триватиме з 27-го до 31 січня, оберуть президента. У роботі сесії після піврічної перерви візьме участь українська делегація.

Сьогодні у Страсбурзі стартує зимова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, у якій візьме участь українська делегація. Порядок денний сесії оприлюднено на сайті відомства.

ПАРЄ на сесії обере нового президента – ним може стати бельгієць Рік Дамс.

Заплановано виступ президентів Грузії та Молдови. Також передбачено проведення дискусій про серйозні порушення державами-членами статутних зобов'язань, функціонування демократичних інституцій у Польщі та повідомлення про політв'язнів у Азербайджані.

У ПАРЄ надійшли прохання про дебати у зв'язку з подіями в Лівії та на Близькому Сході, ситуацією з правами людини і демократії в Туреччині. Крім того, делегати ПАРЄ хочуть обговорити наслідки Brexit для міграції.

Також депутати обговорять загрози свободі ЗМІ та безпеку журналістів, проблему нелегального перевезення мігрантів і зниклих безвісти біженців, зокрема дітей, а також проблему торгівлі людськими органами.

На порядку денному також стоїть доповідь про мінімальні стандарти для виборчих систем та звіт про спостереження за виборами в Білорусі.

Сесія завершиться 31 січня.

Україна не брала участі в роботі ПАРЄ з 25 червня 2019 року через повернення в асамблею російської делегації. 16 січня 2020 року Верховна Рада проголосувала за відновлення роботи України в ПАРЄ

Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – одразу після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі. На знак протесту у 2017 році РФ зупинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (приблизно €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації. У Росії заявили, що виплатять Раді Європи борг за внесками, якщо ПАРЄ "усуне загрозу дискримінації національних делегацій".

У ніч на 25 червня 2019 року ПАРЄ ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дала змогу делегації Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималося – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту покидають сесію асамблеї.

2 липня Росія виплатила внесок у Раду Європи.

23 вересня українська делегація в ПАРЄ ухвалила заяву про відмову від участі в найближчій сесії. У вересні Верховна Рада сформувала новий склад української делегації в ПАРЄ, однак вона відмовилася брати участь в осінній сесії на знак протесту.

6 грудня Венеціанська комісія визнала легітимність російської делегації.