У Верховній Раді зареєстровано законопроект, що передбачає ліквідацію "Укроборонпрому"

"Укроборонпром" опинився в лютому в центрі скандалу
Фото: Державний концерн "Укроборонпром" / Facebook

У пояснювальній записці до законопроекту, який передбачає ліквідацію "Укроборонпрому", йдеться, що держпідприємствами, які входять до складу концерну, управляють неефективно, що впливає на задоволення потреб Збройних сил України.

24 квітня у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №10248, у тексті якого прописано ліквідацію державного концерну "Укроборонпром".

Авторами документа є депутати від "Народного фронту" Сергій Пашинський, Тетяна Чорновол, Вадим Кривенко, Андрій Левус, Андрій Тетерук, Юрій Береза і нардеп від Блоку Петра Порошенка Іван Вінник.

Законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження принципів прозорості та публічності у сфері формування та реалізації державної військово-промислової політики" передбачає, що після набуття ним чинності Кабінет Міністрів має протягом місяця ліквідувати "Укроборонпром", а Державний фонд держмайна – впродовж 10 днів вилучити зі списку об'єктів, що не підлягають приватизації, підприємства, відомства та організації, які належать до сфери управління "Укроборонпрому".

"На даний час спостерігається неефективне управління державними підприємствами, які входять до складу концерну, що знаходить своє відображення в зношеності, застарілості основних фондів, що тягне за собою неможливість задоволення потреб Збройних сил України та інших військових формувань у продукції оборонного призначення, втрати інвестиційної привабливості підприємств, у зловживаннях із боку посадових осіб державних підприємств, які полягають в укладенні договорів і перерахуванні бюджетних коштів суб'єктам господарювання, які мають ознаки фіктивності, тощо", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

У лютому – березні 2019 року програма "Наші гроші" опублікувала серію матеріалів про розкрадання в оборонному секторі України. За даними журналістів, фігуранти схеми заробили щонайменше 250 млн грн під час війни на Донбасі. Журналісти стверджують, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії й у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому".

Згідно з розслідуванням, у схемі брали участь, зокрема, нинішній глава "Укроборонпрому" Павло Букін, заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Олег Гладковський і його син Ігор.

4 березня Порошенко підписав указ про звільнення Гладковського.

6 березня РНБО ухвалила рішення "Про реформування оборонно-промислового комплексу та підвищення рівня прозорості виконання державного оборонного замовлення". 16 березня Порошенко своїм указом ввів його в дію.

18 березня заступник секретаря РНБО Сергій Кривонос заявив, що на реформування "Укроборонпрому" знадобиться до півроку, якщо парламент ухвалить відповідний законопроект у найкоротші строки.