У Зеленського немає конституційних підстав для розпуску Ради – "Реанімаційний пакет реформ"
У "Реанімаційному пакеті реформ" заявили, що президент України Володимир Зеленський матиме можливість розпустити Верховну Раду тільки після 16 червня у разі нестворення нової коаліції, проте й цього він не зможе зробити, бо Конституція забороняє розпускати парламент в останні шість місяців його каденції.
Для розпуску Верховної Ради у президента України Володимира Зеленського немає конституційних підстав, повідомила 20 травня прес-служба "Реанімаційного пакета реформ" (РПР).
"Повноваження президента України встановлені виключно Конституцією України. Зокрема, президент відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 106 припиняє повноваження ВРУ у випадках, установлених Конституцією", – ідеться в заяві.
У повідомленні зазначено, що такі три випадки встановлено ч. 2 ст. 90 Конституції України.
"1) Протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до ст. 83 цієї Конституції; 2) протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України; 3) протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися", – продовжили у РПР.
У заяві підкреслено, що з 27 травня, згідно з ч. 5 ст. 90 Конституції, повноваження парламенту VIII скликання не можуть достроково припинити, оскільки Основний закон забороняє це робити в останні шість місяців строку повноважень парламенту.
"Відповідно до принципу юридичної визначеності останні шість місяців рахуються від конституційно встановленого строку повноважень парламенту – п'ять років (ч. 1 ст. 76 КУ). Верховна Рада VIII скликання набула повноважень 27 листопада 2014 року, отже, останній день можливого дострокового припинення повноважень парламенту – 27 травня 2019 року. З огляду на це, президент Володимир Зеленський за наявності конституційних підстав для дострокового припинення повноважень ВРУ має право розпустити Верховну Раду України з моменту вступу на посаду з 20 травня до 27 травня, тобто до моменту, коли це право вже не може бути реалізованим. Очевидно, що єдиним вірогідним випадком для дострокового припинення повноважень Верховної Ради України може бути відсутність парламентської більшості та неспроможність парламенту створити нову протягом місяця від моменту припинення її існування", – заявили в "Реанімаційному пакеті реформ".
Там нагадали, що голова Верховної Ради Андрій Парубій оголосив про припинення існування парламентської коаліції 17 травня.
"Отже, до 16 червня Верховна Рада України має час для формування нової парламентської більшості, а у президента з'явиться конституційна підстава для припинення повноважень парламенту VIII скликання лише після 16 червня і за умови нестворення такої більшості. Щоправда, така підстава для розпуску не може бути реалізована через обмеження права розпуску за шість місяців до завершення строку повноважень Верховної Ради України", – повідомили у РПР.
"Реанімаційний пакет реформ" закликає президента України "діяти виключно в межах своїх конституційних повноважень та, відповідно, відмовитися від дострокового припинення повноважень Верховної Ради України VIIІ скликання у неконституційний спосіб за відсутності для цього підстав".
РПР також звертається до народних депутатів України із закликом "невідкладно поставити питання конституційності указу президента України про дострокове припинення повноважень ВРУ перед Конституційним Судом України у випадку його видання".
"Реанімаційний пакет реформ" називає себе "найбільшою коаліцією провідних громадських організацій та експертів України, які об'єдналися заради просування та імплементації реформ в Україні". РПР функціонує як координаційний центр для 84 неурядових організацій та 21 експертної групи, які розроблюють і контролюють реформи у країні.
Відразу після церемонії інавгурації, що відбулася 20 травня, Зеленський оголосив про розпуск Ради. Відповідного президентського указу поки не опубліковано.
Зеленський запросив керівників фракцій Верховної Ради на 10.00 21 травня в Адміністрацію Президента провести консультації щодо розпуску парламенту. Консультації наразі тривають.