Україна очолила рейтинг відкритості держархівів серед пострадянських країн
Рейтинг відкритості до державних архівів серед 10 пострадянських країн склав Інститут розвитку свободи слова та інформації. Крім України, до трійки лідерів увійшли Грузія і Казахстан, розташувавшись на другому і третьому місцях відповідно.
Україна посіла перше місце з показником 70,11% у рейтингу відкритості державних архівів, зокрема документів Комітету державної безпеки (КДБ) СРСР, серед пострадянських країн. Про це повідомляють на сайті Open Archives, який запустив 24 жовтня Інститут розвитку і свободи інформації (IDFI) за фінансової підтримки Інституту відкритого суспільства – Будапештського фонду (OSI).
До трійки лідерів також потрапили Грузія (68,37%) і Казахстан (68,36%).
На четвертому місці розташувалася Молдова (58,17%), на п'ятому – Росія (58,05%), на шостому – Вірменія (47,92%), на сьомому – Азербайджан (41,85%).
Восьме, дев'яте і 10-те місця посіли Білорусь (39,54%), Киргизстан (38,9%) і Узбекистан (30,45%) відповідно.
Методологія IDFI складається з 88 показників, кожен із яких має різний коефіцієнт соціальної значущості. Вона охоплює всі основні компоненти відкритості державних архівів, починаючи із законодавчої бази і закінчуючи доступом до архівних документів у читальному залі.
"Було також розглянуто найкращі практики: аналітичний звіт під назвою "Відкритий доступ до архівів КДБ": український досвід для країн Східного партнерства, посібник під назвою "Право на правду", а також інші практики й ухвалені документи. Ми також проаналізували законодавство у сфері архівної справи кожної держави", – зазначають дослідники.
Показники було розділено на п'ять груп, які є основними характеристиками функціональної системи відкритого доступу до державних архівів у пострадянських країнах (архівне законодавство; інші законодавчі акти, які стосуються свободи інформації; послуги архівів; архівні веб-сайти; читальний зал).
Міжнародний фонд "Відродження" написав у Facebook, що реформу доступу до архівів КДБ в Україні розробляли за участю громадськості, зокрема Центру досліджень визвольного руху "Відкриті архіви" за підтримки фонду "Відродження" та Інституту масової інформації.