Українського політв'язня Литвинова, засудженого у РФ за розбій, доправили в Україну, його тримають у колонії в Харкові
Журналісти виявили в харківській виправній колонії Сергія Литвинова, якого влада України називала в'язнем совісті, що відбував строк у російському Магадані. За словами чоловіка, його вивезли в Україну п'ять місяців тому.
Українця Сергія Литвинова, якого вважали політв'язнем, доправили з Росії в Україну, він із 1 березня 2019 року перебуває в Диканівській колонії №12 у Харкові. Про це повідомило "Громадське".
Стаття, за якою він відбуває покарання, та сама, за якою його засудили в Росії, – розбій.
У Росії він провів у в'язниці п'ять років. Керівництво Диканівської колонії підтвердило, що Литвинову залишилося відсидіти ще три з половиною року.
"Я сам не розумію, що тут роблю. Мене депортували на батьківщину з Магадана. У Магадані в суді мені сказали, що Україна погодилася, аби я відбував термін удома, але Україна не могла такого сказати. Привезли мене у Старобільськ [Луганської області] у СІЗО, засідання Біловодський суд проводив без мене, і суд уже відправив мене сюди, у виправну колонію", – розповів чоловік.
Він додав, що написав лист із проханням про помилування президенту України Володимирові Зеленському. Керівництво колонії підтвердило, що документи на помилування 27 червня надіслали в Київ.
Литвинов раз на тиждень телефонує з колонії рідним. Вони не в змозі через фінансові труднощі приїжджати до нього з передачами.
"Мені потрібна і їжа, і одяг, і взуття, і сигарети, засоби гігієни, білизна, ви ж передасте це?" – попросив засуджений журналістів.
Заступник міністра юстиції Сергій Петухов, який відповідає за екстрадицію, підтвердив "Громадському", що йому відомо про цю ситуацію, але від докладних коментарів відмовився.
Литвинов – скотар агрогосподарства із села Комишне Луганської області. 29 серпня 2014 року слідчий комітет РФ висунув проти нього обвинувачення в участі в "каральних операціях" батальйону "Дніпро". Нібито Литвинов та його спільники здійснювали масові вбивства і зґвалтування в Луганській області. Серед імовірних жертв було не менше ніж 30 чоловіків, вісім жінок і 12-річна дівчинка.
У МВС України заявили, що бійця Литвинова у "Дніпрі" ніколи не було. Навіть більше, цей батальйон перебував у Донецькій області і не виконував жодних завдань у Луганській. Дружина Литвинова сказала, що він узагалі не служив в армії.
Адвокат українця звертався до Європейського суду з прав людини зі скаргою на тортури і фальсифікацію обвинувачень свого підзахисного.
Пізніше обвинувачення в масових убивствах було знято, а російська прокуратура попросила вибачення в українця.
У підсумку у квітні 2016 року суд у Ростові-на-Дону засудив Литвинова до восьми з половиною років колонії суворого режиму. Слідство вважає, що влітку 2014 року в одному з населених пунктів Станично-Луганського району Луганської області України Литвинов за попередньою змовою з двома учасниками антитерористичної операції на Донбасі напав з автоматом Калашникова на громадянина Росії Олександра Лисенка, викравши два автомобілі, що належали потерпілому, і завдавши йому тілесних ушкоджень.
"Я ніколи не бачив цієї людини і ніколи нічого не крав, я простий колгоспник", – заявив Литвинов "Громадському".
Українська консулка в Новосибірську Діана Іванова в червні 2018 року відвідувала Литвинова в колонії під Магаданом. Українська влада вважала його політичним в'язнем.