"Укроборонпром" хочуть ліквідувати і створити замість нього шість галузевих корпорацій
Заступник гендиректора "Укроборонпрому" Мустафа Найєм заявив, що поточна модель управління підприємствами концерну не виправдовує себе, замість нього потрібно створити шість корпорацій, що спеціалізуватимуться на ракетобудуванні, авіабудуванні, бронетехніці, радарних і морських системах, а також на авіаремонті. Ще один заступник гендиректора Роман Бондар повідомив, що реформа розрахована на кілька років.
Керівництво державного концерну "Укроборонпром" виступає за його ліквідацію.
Заступник генерального директора концерну з питань взаємодії з органами державної влади Мустафа Найєм написав 23 квітня у Facebook, що поточна модель управління оборонними підприємствами не виправдовує себе.
"Сьогодні левова частка державних оборонних підприємств, на відміну від приватних виробників, неконкурентоспроможна. Головна причина – акціонер, тобто держава, яка зв'язує виробників зайвим регулюванням та бюрократією", – зазначив він.
Найєм вважає, що в нинішньому вигляді концерн нагадує "оборонного монстра", мета якого – контролювати продаж збройових складів часів СРСР.
Кінцева мета реформи, розповів він, – це створення замість "Укроборонпрому" шести корпорацій, що спеціалізуватимуться на ракетобудуванні, авіабудуванні, бронетехніці, радарних і морських системах, а також на авіаремонті.
"Зараз реформа концерну насамперед залежить від ефективності парламенту, разом із яким ми вже готуємо новий закон "Про корпоратизацію підприємств ОПК", – повідомив Найєм.
Заступник генерального директора "Укроборонпрому" щодо трансформації Роман Бондар сказав в інтерв'ю агентству "Оборонно-промисловий кур'єр", яке вийшло 22 квітня, що концерн "перебуває у вкрай занедбаному стані, деякі підприємства практично при смерті".
Він зазначив, що ефективно керувати 116 підприємствами концерну неможливо.
"Особливо зважаючи на відмінності в бізнес-моделях, структурі продуктів, стані активів і ринкових особливостях", – уточнив Бондар.
Він повідомив, що реформа, яку планує провести керівництво, розрахована на кілька років.
"Протягом двох років "Укроборонпром" буде виконувати роль "центру управління польотами" для трансформаційних процесів, виконуючи роль "повитухи" для створення галузевих холдингів. Зусиллями команди концерну потрібно буде провести корпоратизацію підприємств, здійснити оздоровлення проблемних активів, провести концентрацію виробництв, продати надлишкове майно", – розповів Бондар.
За його прогнозом, без необхідних законів на створення корпорацій буде витрачено більше ніж два роки, якщо парламент ухвалить необхідне законодавство, "цілком реально впоратися протягом шести – дев'яти місяців".
Бондар повідомив, що 38 підприємств стануть ядром для створення галузевих холдингів, 50 – "буде проведено через процедуру оздоровлення", ще 28 компаній виведуть зі структури концерну.
Проводити реформу корпоративного управління "Укроборонпрому" допомагатиме міжнародна компанія EY, повідомила пресслужба концерну. EY обрав французький уряд, який надав "Укроборонпрому" технічну допомогу.
"Технічну допомогу Франції буде спрямовано на форензік аудит та діагностику поточної системи корпоративного управління концерну, розробку документів, необхідних для запровадження корпоративного управління за міжнародними стандартами на всіх підприємствах, якими управляє концерн", – зазначили у пресслужбі.
Підприємства "Укроборонпрому" займаються розробкою та виготовленням зброї та техніки, науковою діяльністю й експортно-імпортними операціями. До складу концерну входить 10 конструкторських бюро. На підприємствах "Укроборонпрому" працює приблизно 80 тис. осіб, ідеться на його сайті.