В Україні з 2021 року може запрацювати класичний суд присяжних – Мін'юст

Мін'юст: Положення Конституції в частині суду присяжних необхідно повністю реалізувати
Фото: Міністерство юстиції України / Facebook

У парламенті України зареєстровано законопроєкти, які мають забезпечити незалежність присяжних від суддів на законодавчому рівні, заявили у Міністерстві юстиції.

Міністерство юстиції України розробило два законопроєкти, ухвалення яких забезпечить введення в країні класичного інституту присяжних, заявив заступник міністра юстиції Олександр Банчук, повідомила 20 січня пресслужба міністерства.

За словами заступника міністра, у Конституції України закріплено, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Для формального виконання цієї норми Конституції суд народних засідателів у 2012 році був перейменований у суд присяжних, але "фактично цей інститут не є судом присяжних у класичному розумінні".

"Положення Конституції в частині суду присяжних необхідно повністю реалізувати... Необхідно чітко розділити встановлення судом присяжних питання винуватості-невинуватості та прийняття юридичних рішень професійним суддею", – сказав Банчук.

Він розповів, що один із зареєстрованих у парламенті законопроєктів передбачає внесення змін у закон "Про судоустрій і статус суддів" щодо формування списку присяжних. Другий законопроєкт передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та закону про Державний реєстр виборців.

"Сподіваємося, що вже цього року запропоновані зміни будуть схвалені парламентом і вступлять у силу у 2021 році", – заявив Банчук.

Законопроєкти мають забезпечити незалежність присяжних від суддів на законодавчому рівні, що дасть змогу підвищити якість і ефективність роботи органів досудового розслідування і посилити змагальність сторін у процесі.

Кабінет Міністрів України на засіданні 27 грудня 2019 року схвалив два законопроєкти, які регулюватимуть роботу суду присяжних.

Норму про суд присяжних закріплено в Конституції України. У ст. 127 ідеться про те, що у визначених законом випадках правосуддя в Україні здійснюють за участю присяжних. На практиці суд присяжних запрацював в Україні тільки після ухвалення у 2012 році нового Кримінального процесуального кодексу. Розгляд справ за участю суду присяжних розпочали в Україні 2013 року.

У травні 2019 року Агентство США з міжнародного розвитку, Центр демократії та верховенства права, а також Український центр громадських даних презентували статистичний аналіз щодо розгляду кримінальних і цивільних справ за участю присяжних у 20172018 роках. У звіті йдеться про те, що за цей період у кримінальних справах присяжні ухвалили 95 громадянам обвинувальні вироки і п'ятьом виправдувальні, у цивільних справах за участю суду присяжних було задоволено 4860 заяв, а відмовлено у задоволенні у 247 справах.