В Українському центрі суспільних даних заявили, що Дубілет сфальсифікував результати електронного перепису. Міністр заперечує
Міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет стверджує, що фейк про фальсифікацію результатів електронного перепису населення "розганяють люди, чиї схеми на сотні мільйонів гривень нещодавно викрив" Кабмін.
4 лютого в Українському центрі суспільних даних заявили, що міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет сфальсифікував результати оцінки чисельності населення України.
Український центр публічних даних – це аналітична організація, яка, як зазначено на її сайті, "працює з великими масивами даних із цілими представленнями ефективних інструментів для прийняття розумних публічних рішень". Організацію заснували у 2015 році.
Аналітики порівняли дані електронного перепису, наданого Дубілетом, і Державної служби статистики. Вони стверджують, що дані за всіма пунктами ідентичні, тільки результати Кабміну помножено на 0,888, або 88,8%.
"Маючи сподівання, що це все ж таки плід нашої уяви і не може ж усе бути так тупо, ми спробували відтворити можливе застосування коефіцієнта 0,888 до даних Держстату. Після кількох ітерацій (що зайняло з пів години часу) нам удалося із практично 100-відсотковою точністю згенерувати дані, що їх опублікував Дубілет, як буцімто результат "екстраполяції" даних пенсійного реєстру на дані Держстату... Отже, підведемо підсумки. По-перше, Дубілет та його команда сфальсифікували загальнонаціональне дослідження, свідомо ввівши в оману всю Україну. По-друге, зробили це тупо і недолуго", – заявили в Українському центрі суспільних даних.
5 лютого Дубілет у Facebook назвав інформацію центру фейком.
"Учора інтернетом поширився фейк про нібито фальсифікацію оцінки чисельності населення. В основному цей фейк підтримувався платною рекламою і публікаціями на сумнівних сайтах (один із них навіть запропонував нам за $1500 зняти публікацію), але потім його передрукувало кілька великих ЗМІ. Так що доводиться реагувати. Отже, головна "сенсація" полягає в тому, що дані по віковій структурі з даних оцінки і за даними Держстату майже збігаються. "Експерти" розділили числа вікових структур одне на одне й отримали однакове співвідношення – 88,8%. Точніше, майже однакові – від 88,808% до 88,839%. Із цього вони роблять висновок, що дані оцінки були просто сфальсифіковані", – заявив він.
Міністр підкреслив, що оцінку чисельності населення проводили трьома методами – і всі три дали однаковий результат.
Аналітики взяли кількість пенсіонерів за даними Пенсійного фонду й екстраполювали ці дані через статево-вікову структуру. Вийшов графік, який соціологи називають "ялинка". Він базувався на даних Держкомстату та даних держреєстрів.
"Чому дані "ялинки" за даними Держстату і за даними, які ми дістали з електронних реєстрів, майже повністю збіглися? Тому що Держстат свою "ялинку" вів так само на підставі електронних реєстрів. Як тільки хтось помирає або народжується — Держстат відображає це у своїй "ялинці". Незрозуміло, навіщо підносити як "сенсацію" те, що було чорним по білому написано нами ж в описі методології. Хто стоїть за поширенням цієї "сенсації"? Хто оплатив перші публікації у ЗМІ і рекламу в соцмережах? У мене є дві версії. Одна з версій полягає в тому, що фейк розганяють люди, чию схему на сотні мільйонів гривень ми нещодавно викрили. Зараз готуємо матеріали до ДБР. Протягом тижня опублікую цю інформацію", – заявив Дубілет.
8 жовтня 2019 року стало відомо, що для перепису населення у 2020 році планують виділити 3,43 млрд грн. Пробний перепис населення мали намір провести в Києві.
23 січня 2020 року Дубілет презентував результати оцінювання чисельності населення України, згідно з якими у країні станом на 1 грудня 2019 року проживало 37,289 млн осіб. Дані не враховують жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей і анексованого Криму, а також тих, хто тривалий час не проживає в Україні.
Соціологи розкритикували проведене Кабміном оцінювання чисельності населення України і заявили, що воно не може замінити традиційного перепису.
Дубілет вважає, що перепис населення в Україні проводити не потрібно.