Убивство Гандзюк. У Раді Європи заявили про необхідність захистити українських активістів від нападів
Спікер Ради Європи Деніел Гольтген привітав намір керівництва України провести повномасштабне розслідування вбивства співробітниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк. За словами політика, активісти є важливим фактором для демократії і вони не повинні бути під загрозою нападів.
Спікер Ради Європи (РЄ) Деніел Гольтген заявив, що його турбує зростання кількості нападів на активістів в Україні. Про це він сказав 5 листопада в коментарі "Укрінформу".
За словами Гольтгена, активісти є важливим фактором для демократії.
"Активісти не повинні бути під загрозою нападів", – підкреслив він.
Спікер РЄ також привітав намір керівництва України провести повномасштабне розслідування вбивства співробітниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк.
Гандзюк облили кислотою вранці 31 липня біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 1 серпня її доправили до Києва для подальшого лікування. Гандзюк перенесла понад 10 операцій.
У справі Гандзюк було заарештовано ймовірного організатора нападу Сергія Торбіна, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова і Микиту Грабчука, який, за версією слідства, облив активістку сірчаною кислотою. Вони є учасниками бойових дій на сході України у складі добровольчих формувань. Замовників злочину досі не назвали.
26 вересня Гандзюк записала відкрите звернення, перерахувавши факти десятків нападів на активістів, замовників яких не покарано.
4 листопада Гандзюк померла. Поліція перекваліфікувала кримінальну справу, відкриту за фактом нападу, зі статті "замах на вбивство з особливою жорстокістю" на статтю "умисне вбивство".
Джерела агентства УНН, а також видання ZN.UA повідомили, що в Гандзюк відірвався тромб і це стало причиною її смерті. Офіційних результатів експертизи поки що немає, вони можуть бути відомі орієнтовно 7 листопада, заявив 5 листопада адвокат Масі Найєм.
Президент України Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, єврокомісар Йоганнес Ган, посол США в Україні Марі Йованович закликали правоохоронців розслідувати вбивство.
5 листопада нардеп від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм повідомив, що кілька народних депутатів України висунуло вимогу створити тимчасову слідчу комісію Ради для розслідування фактів нападів на активістів у 2017–2018 роках, які перед смертю оприлюднила Гандзюк. Він додав, що для створення комісії потрібно 150 голосів нардепів.
5 листопада нардеп від Блоку Петра Порошенка Світлана Заліщук у коментарі виданню "ГОРДОН" повідомляла, що створення комісії затягують через фракцію БПП і "Народного фронту". Пізніше БПП делегував у склад тимчасової слідчої комісії шістьох нардепів, "Народний фронт" – трьох.
На засіданні погоджувальної ради Верховної Ради 5 листопада спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що постанову про створення ТСК поки не зареєстровано у ВР. Пізніше нардеп від "Народного фронту" Антон Геращенко повідомив, що в парламенті таку постанову зареєстрували.