Венедиктов про обмін: Здається, що Путін клацне пальцями, усіх посадять на літак і вивезуть. Це не так. Бо приходять силовики і кажуть: вони терористи
Президент Франції Еммануель Макрон порушував тему обміну утримуваними особами на переговорах із президентом Росії Володимиром Путіним, але останньому стосунки із членами свого силового блоку важливі не менше, ніж із закордонними лідерами. Таку думку висловив головний редактор "Эха Москвы" Олексій Венедиктов.
Після переговорів президента Росії Володимира Путіна з колегами з України та Франції, Володимиром Зеленським та Еммануелем Макроном, підготовку обміну утримуваними особами прискорили, проте на її шляху виникає чимало внутрішньополітичних перешкод. Про це в ефірі "Эха Москвы" 24 серпня заявив головний редактор радіостанції Олексій Венедиктов.
"Це не торгівля, це ще проблема всередині країни. Бо в Зеленського всередині країни є дуже потужна опозиція, скажімо, на видавання, або обмін, або випускання деяких російських громадян. І ця опозиція є і політичною, і силовою. І тут у нас теж, щоб ви розуміли. Попри те, що здається, що Путін клацне пальцями й усіх посадять на літак чийсь і вивезуть, Макрона, скажімо. Ні, це не так. Бо тут приходять силовики і кажуть: ну як же, ось вони терористи. Умовно я кажу. І треба розуміти, що, можливо, Путіну важливіше мати відносини зі своїми силовиками, ніж із чужими президентами", – сказав Венедиктов.
За його інформацією, в розмові Макрона й Путіна 19 серпня назвали термін для підготовки обміну – один тиждень. Водночас конкретних списків поки немає, а підходи до обміну в української та російської сторін весь час змінюються. Зокрема, зазначив Венедиктов, немає чіткості щодо занесення до списків кінорежисера Олега Сенцова.
"Французька інтелігенція, яка підтримувала Макрона, виступила з петиціями, щоб він втрутився в долю Сенцова. І він виявився в цьому сенсі учасником процесу... На переговорах Макрон прізвище Сенцова назвав. Не тільки. Там було величезне українське досьє, про що говорив і підтвердив це [речник Кремля] Дмитро Пєсков, який був на переговорах", – сказав головний редактор.
"Сподіваюся, що протягом найближчого тижня буде оптимістичний результат щодо ув'язнених там і тут", – додав він.
Сенцова було засуджено у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні у Криму терористичної спільноти та керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї і боєприпасів, двох терористичних актах та підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав.
Макрон і Путін на переговорах у форті Брегансон 19 серпня обговорювали питання обміну утримуваними особами між Україною та Росією, розповів Пєсков.
21 серпня джерело російського "Інтерфаксу" повідомило, що Росія може видати Україні політв'язнів Володимира Балуха, Станіслава Клиха, Олександра Кольченка, Павла Гриба і Миколу Карпюка для відбування покарання, призначеного російськими судами, на батьківщині.
22 серпня адвокат Валентин Рибін повідомив, що громадяни РФ Максим Одинцов, Олександр Баранов та Євген Мефьодов проходять в Україні юридичну процедуру оформлення обміну утримуваними особами.
Ексбійця спецпідрозділу "Беркут" та учасника "Самооборони Криму" Олександра Саттарова можуть обміняти на одного із захоплених ФСБ Росії українських моряків, заявив адвокат Ігор Свінціцький.
РБК із посиланням на власні джерела, ознайомлені з перебігом переговорів, повідомило, що Москва і Київ досягли попередньої домовленості про обмін 33 українців на 33 росіян. Агентство зазначає, що для проведення переговорів про обмін у Москву прибула уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
23 серпня в Київ приїхала російська омбудсменка Тетяна Москалькова.