Венедіктова про акції протесту під її будинком: Ви хочете правди? Почався процес ознайомлення з матеріалами слідства
Після того як СБУ повідомила про завершення досудового розслідування справи про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк, активісти прийшли до будинку генеральної прокурорки Ірини Венедіктової й вимагали її відставки. Пізніше чиновниця обурилася, що представників громадськості не цікавлять деталі розслідування, проведеного правоохоронцями, і запропонувала розпочати ознайомлення з матеріалами справи.
Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова відреагувала на акцію активістів ініціативи "Хто замовив Катю Гандзюк?" біля її будинку ввечері 27 квітня. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
"Правозахисники не приходять волати на дитячі майданчики, не плюють у пісочниці, не лякають пенсіонерів... Правозахисники – це зовсім про інше. Орган досудового розслідування, відреформована прокуратура і відреформований суд – це не те. Два роки розслідування, кількість слідчих і прокурорів, що в рази перевищує кількість осіб із фаєрами – це не те, є тільки власне бачення, як має бути, але це також неточно. 55 томів справи – не цікавить. Ви хочете правди? Почався процес ознайомлення з матеріалами слідства", – заявила генпрокурорка.
27 квітня про завершення досудового розслідування у справі Гандзюк повідомила Служба безпеки України. Після цього активісти провели акцію біля Офісу президента та біля будинку Венедіктової. Протестувальники вимагали звільнити генпрокурорку, яка, на їхню думку, розвалила справу про вбивство Гандзюк, і продовжити терміни слідства. Активісти заявили, що в суд справу було передано без свідчень одного з головних фігурантів – Олексія Левіна. Хоча справи до суду ще не передали – розпочинається процес ознайомлення з матеріалами.
31 липня 2018 року Гандзюк облили сірчаною кислотою біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 4 листопада 2018 року активістка померла.
У справі про напад на активістку заарештували шістьох осіб. На початку червня 2019 року п'ятьом виконавцям злочину (усі вони – учасники АТО) після угоди зі слідством ухвалили обвинувальні вироки. Їх засудили на строк від трьох до шести з половиною років позбавлення волі.
Слідчі вважають, що Левін підбурював виконавців і надав їм інформацію про місце проживання Гандзюк. У вересні 2019 року його оголосили в міжнародний розшук. Левін стверджував, що спочатку пропонував облити активістку не кислотою, а зеленкою. 16 березня 2020 року його екстрадували в Україну з Болгарії, де він переховувався, 17-го – узяли під варту.
Замовником нападу, на думку правоохоронців, був голова Херсонської облради Владислав Мангер, який частково оплатив злочин. У тексті підозри Мангеру вказано, що мотивом нападу на активістку була "особиста неприязнь" до неї через активну громадську діяльність, яка могла підірвати його політичну та ділову репутацію. Мангер перебуває на волі, він заперечує свою причетність до злочину.