Уся критика на адресу Балчуна – це винятково політика – екс-заступник міністра інфраструктури Кава G

Кава: Минулий рік справді став роком пасажира
Фото: Alex Kava / Facebook

Чи буде продовжено контракт із нинішнім главою "Укрзалізниці" Войцехом Балчуном залежить від "політичних розкладів" на момент ухвалення рішення щодо цього питання, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава.

Очолюючи "Укрзалізницю", Войцех Балчун істотно покращив ситуацію з пасажирськими перевезеннями на українській залізниці, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава.

"Минулий рік справді став роком пасажира. У сфері пасажирських перевезень було зроблено низку важливих кроків. Уперше протягом останніх 10 років "Укрзалізниця" активно відкривала нові пасажирські маршрути. Раніше все було навпаки – маршрутів ставало все менше. Наприклад, з'явився потяг сполученням Київ – Ізмаїл, завдяки якому 650 тисяч жителів південної частини Одеської області вперше дістали можливість безпосередньо їздити у столицю та інші регіони. Також у Київ пустили потяг із Хуста. Тут теж 600 тисяч людей зі східної частини Закарпаття змогли їздити у столицю безпосередньо. До того ж, це туристичний регіон із низкою курортів. І туристам раніше доводилося їздити туди з пересадками", – зазначив Кава.

Він акцентував на запуску поїздів міжнародного сполучення.

"Крім цього, за команди Балчуна з'явилися пасажирські поїзди "Інтерсіті" з Києва у Кривий Ріг, Кропивницький, Миколаїв і Херсон. Жителі цих міст дістали можливість швидко і комфортно їздити у столицю. Особливо хотілося б відзначити Кропивницький, із якого раніше не було жодного прямого поїзда до столиці. А зараз жителі цього обласного центру приїжджають до Києва за 4,5 години. Не забуваймо також і про міжнародні поїзди: "Київ – Перемишль", "Ковель – Хелм". Що показово, із перших днів курсування цих поїздів, вони користуються великим попитом серед пасажирів. Із червня запущено додаткові поїзди в Білгород-Дністровський. Тобто жителі Києва, Вінниці, Чернігова та Житомира зможуть їздити в Затоку без цієї жахливої пересадки в Одесі, поїздок на маршрутках тощо", – підкреслив співрозмовник.

Нарешті "Укрзалізниця" змогла скористатися кредитом Європейського банку реконструкції та розвитку на придбання вантажних вагонів

За його словами, за Балчуна вперше протягом тривалого часу було придбано нові пасажирські вагони.

"До того ж минулого літнього сезону і під час сезону зимових відпусток 2016–2017 років уперше в історії "Укрзалізниці" не було дефіциту квитків. До останніх днів у кожному напрямку були вільні місця. Звичайно, не завжди люди могли купити квиток на конкретний потяг, проте виїхати в потрібному напрямку на свята вони мали всі можливості. Тобто заздалегідь поставили додаткові поїзди, продовжили маршрути тощо. Усе це підсумки роботи команди Балчуна. Уперше протягом багатьох років було придбано  нові пасажирські вагони і вагони-трансформери. Це теж не сталося само по собі", – заявив Кава.

Він зазначив, що "Укрзалізниця" почала реалізовувати проект електрифікації залізниці.

"Нарешті "Укрзалізниця" змогла скористатися кредитом Європейського банку реконструкції та розвитку на придбання вантажних вагонів. І це при тому, що цей кредит було виділено нам ще кілька років тому. Однак увесь цей час залізниця гальмувала процес закупівлі. А зараз уже кілька тисяч нових вагонів працюють на мережі "Укрзалізниці". Розпочато електрифікацію залізниці на ділянках Ковель – Ізов – Хрубешув і Колосівка – Миколаїв – Долинська. "Укрзалізниця" довго говорила про ці проекти, але до приходу Балчуна нічого в цих напрямах зроблено не було. Також, по суті, вирішено проблему з низькою пропускною здатністю в напрямку Маріуполя. Наприклад, раніше жителі цього міста не могли поїхати в південні області. Зараз така можливість у них з'явилася завдяки потягу "Одеса – Маріуполь", – підкреслив співрозмовник.

Утрачати такого менеджера не хотілося б

За його словами, через корупційну систему тарифів на вантажні перевезення "Укрзалізниця" втрачає десятки мільярдів гривень.

"Уся критика на адресу Балчуна – це винятково політика. Так, проблем на залізниці чимало. Але уряд відмовляється вирішувати головні проблеми "Укрзалізниці". Зокрема мова йде про корупційну систему тарифів на перевезення вантажів, завдяки якій олігархи щорічно не доплачують залізниці 40–45 млрд грн. Ці гроші йдуть в їхні кишені. І важливо розуміти, що цю систему тарифів установлює не "Укрзалізниця", а уряд України", – заявив Кава.

На його думку, продовження контракту з Балчуном залежить від "політичних розкладів".

"Ще одне невирішене питання – дотації на перевезення пасажирів. Кабмін установлює тарифи, які на порядок нижчі від собівартості. І на відміну від інших європейських країн, наш уряд залізниці ніяк не допомагає. Там влада допомагає залізницям, компенсуючи збитки від перевезення пасажирів. У ЄС сумарний обсяг дотацій на залізницях становить €75 млрд на рік. Чи продовжать контракт із Балчуном, залежатиме від політичних розкладів. У принципі, втрачати такого менеджера не хотілося б. Залізниця – не та структура, яку можна змінити за півроку–рік. Там має бути стабільне керівництво, яке поступово імплементувало б свій план реформування і забезпечувало стабільну роботу залізниці", – резюмував співрозмовник.

7 червня Міністерство економічного розвитку і торгівлі повідомило, що Кабмін найближчими тижнями заслухає звіт Балчуна, після чого вирішить долю його контракту.

15 червня міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявив, що "Укрзалізниця" майже десять днів не має законного керівника, тому що у поляка Балчуна термін дії контракту збіг 5 червня.

Омелян також звернув увагу на обшуки, які проводили останнім часом у транспортній компанії співробітники Генеральної прокуратури та Служби безпеки України.

Кабмін затвердив кандидатуру Балчуна на посаду глави "Укрзалізниці" 20 квітня 2016 року. 1 червня з ним підписали контракт.

Балчун визнав напружену ситуацію навколо "Укрзалізниці".