Із 2016 року сільгоспземлі в Україні стало на 10% менше – Милованов

Милованов стверджує, що сільгоспземлі в Україні продають за "сірою" схемою
Фото: Тимофей Милованов / Facebook

Україна є однією з шести країн, де немає вільного ринку землі, зазначив міністр розвитку економіки, торгівлі й сільського господарства України Тимофій Милованов.

Із січня 2016 року до жовтня 2019-го площа землі сільськогосподарського призначення в державній та комунальній власності скоротилася в Україні на 10%.

Про це 14 листопада у Facebook повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі й сільського господарства України Тимофій Милованов.

За його даними, у 2016 році такої землі було 10,5 млн га, а у 2019-му – уже 9,4 млн га.

"Цифри земельної реформи. 37 млн га земель сільськогосподарського призначення під мораторієм. Приблизно 7 млн осіб отримали земельні паї, з яких 1,5 млн уже померли, так і не дочекавшись права розпорядитися своїм майном. 460 тис. га земель в оренді на 49 років за договорами емфітевзису (право довгострокового чи безстрокового використання чужої земельної ділянки, яке може бути відчужено або передано у спадщину. – "ГОРДОН"). Це фактично продаж землі, але за "сірою" схемою і нижчою ціною, ніж при відкритому ринку землі", – написав Милованов.

Він стверджує, що вільного ринку землі немає тільки в Північній Кореї, Таджикистані, Конго, Венесуелі, на Кубі і в Україні.

"Саме там живуть найбідніші селяни, і, на жаль, наші серед них. Унікальні українські чорноземи зараз здаються в оренду в шість разів дешевше, ніж у Німеччині, а в Данії – в 19 разів. Скасування мораторію – це відкрита можливість кожному українцю розпоряджатися власним майном, продати або купити землю", – вважає Милованов.

Із 2002 року в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.

2 вересня 2019 року президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкт про введення у країні ринку землі сільськогосподарського призначення. 19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року.

11 листопада Зеленський заявив, що політики останні 20 років "маніпулюють" питанням ринку землі. "Старі політики залякали простих людей, посіяли в їхніх головах ряд міфів, переконуючи, що цього не можна робити", – сказав президент. За його словами, між першим і другим читанням відповідного законопроєкту питання про можливість продажу землі іноземцям винесуть на всеукраїнський референдум.

Парламентські фракції "Батьківщина", "Опозиційна платформа – За життя", "Європейська солідарність", а також депутатська група "За майбутнє" виступили проти земельної реформи.

13 листопада Рада 240 голосами ухвалила законопроєкт №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" в першому читанні.