"Захоплення суден України – провокаційний крок". У Парламентській асамблеї НАТО закликали Росію звільнити українські кораблі
Упродовж останніх місяців Росія свідомо посилила напруженість в Азовському морі, перевіряючи українські судна, заявила президент Парламентської асамблеї НАТО Мадлен Мун.
Президент Парламентської асамблеї НАТО Мадлен Мун закликала Росію звільнити українські кораблі, затримані в Керченській протоці, і перестати перешкоджати праву України на вільне судноплавство в Керченській протоці та Азовському морі. Заяву глави організації 26 листопада опубліковано на сайті асамблеї.
"Упродовж останніх місяців Росія свідомо посилила напруженість в Азовському морі, перевіряючи українські судна, що прямують з портів України. У 2003 році Росія і Україна підписали договір про те, що і Росія, і Україна мають право на безкоштовне судноплавство в Азовському морі та Керченській протоці. Захоплення суден України – провокаційний крок, який тягне за собою навмисну ескалацію напруженості в регіоні", – заявила вона.
Мун висловила сподівання, що Росія припинить порушувати міжнародне право і буде дотримуватися підписаного з Україною договору.
"В іншому разі це тільки посилить напруженість і нестабільність у регіоні, чим Росія ще більше ізолює себе від міжнародної спільноті", – додала вона.
25 листопада Росія захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. По суднах відкривали вогонь. За даними ВМС України, троє українських військовослужбовців дістали поранення. За словами начальника Генштабу Збройних сил України Віктора Муженка, всього на захоплених суднах було 23 військових.
Договір 2003 року про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки передбачає, що це море, яке є внутрішніми водами України і РФ, розмежовується лінією державного кордону відповідно до угоди між сторонами. Згідно з документом, торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором РФ чи України, що експлуатують в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства. Угоду про розмежування моря лінією держкордону так і не було підписано.