Закон про особливий статус Донбасу потрібно продовжити на рік – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський сказав, що Україні буде легше продовжити на рік закон про особливий статус Донбасу, ніж дочекатися, поки його дія закінчиться, й ухвалювати новий документ.
Закон "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" може бути продовжено на рік. Про це вночі 10 грудня в Парижі під час пресконференції за підсумками нормандського саміту повідомив президент України Володимир Зеленський, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Це технічна річ, нам легше зараз продовжити цей закон і пізніше внести "формулу Штайнмаєра", бачачи певні кроки з тієї сторони, що ми наближаємося до деескалації. Зараз почекати, коли цей закон не буде існувати, а потім, якщо, дай боже, усе добре, ми будемо новий закон голосувати – це складніше. Я гадаю, що треба продовжити", – сказав Зеленський.
Президент зазначив, що новий закон треба погоджувати з кожною стороною на переговорах у Мінську.
"Мені здається, що це складно і нам потім можуть викручувати руки. А цей закон уже є, і ми його продовжимо. Він тимчасовий. Мене сьогодні запитали: чому не на п'ять років, не на 10? Я чесно відповів усім представникам нормандського саміту: "Ми не знаємо, що буде через п'ять років, через 10, а продовжити на рік – це нормальна пропозиція", – додав він.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах щодо врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, востаннє – до 31 грудня 2019 року.
У статті 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів згідно з українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів. Інші статті закону не діють, зокрема про амністію та недопущення кримінального переслідування учасників подій на Донбасі; про право мовного самовизначення жителів Донбасу і можливості використання російської мови в органах державної влади та місцевого самоврядування.
Парламент має намір розробити новий закон про особливий статус Донбасу в межах реалізації "формули Штайнмаєра", документ буде підготовано разом із громадськістю, заявляв спікер парламенту Дмитро Разумков.
9 грудня приблизно о 17.00 у Парижі розпочалася зустріч лідерів "Нормандської четвірки". Вона тривала протягом приблизно восьми годин. Під час саміту президент РФ Володимир Путін і Зеленський провели свої перші двосторонні переговори. "Четвірка" домовилася до кінця року погодити повне припинення вогню й обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", також політики обговорили розширення мандата спостережної місії ОБСЄ та анонсували новий саміт "Нормандської четвірки" за чотири місяці.
Після саміту Путін заявив про необхідність внесення змін до Конституції України, що закріплюють особливий статус Донбасу "на постійній основі".
"ГОРДОН" стежив за розвитком подій у день нормандського саміту 9 грудня в режимі онлайн